Keresik a soproni templomrongálókat

Nem feltételezi a rendőrség, hogy egyházellenes célzatú volt az a támadás, amely a hét végén zajlott le Sopronban. A kertvárosi templomra zúduló kőzáport gyerekcsínynek vélik. Rongálás minősített esete miatt indult büntetőeljárás ismeretlenek ellen.

Zsilka László
2004. 04. 27. 17:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rongálás bűncselekményének minősített esete miatt indított eljárást a soproni rendőrkapitányság a hét végi templomdúlás ügyében. Mint tegnapi lapszámunkban hírül adtuk, a soproni Kolostor-hegyen álló római katolikus kegyhely ablakait ismeretlenek kövekkel bezúzták és kárt tettek a szentély mellé épült kolostorban is.
A rendőrség hivatalból indított eljárást az egyházközösség bejelentése nyomán – nyilatkozta lapunknak Farkas Gábor, a város rendőrkapitánya. A minősített eset jogilag mindenkor fennáll, amikor a rongálás sértettje vallási intézmény. Ugyanakkor nem találtak semmiféle olyan nyomot, ami egyházellenes motivációra utalna. A helyi rendőrség vezetője hangsúlyozta: bár még csak az adatgyűjtés elején tartanak, így változhat az ügy megítélése, ám a rendelkezésükre álló információk szerint nem volt vallási színezete a templom megrongálásának. Gyerekek rossz vicce lehetett a cselekmény – mondta Farkas Gábor. De ez nem jelenti azt, hogy ne mozgósítanának nagy erőket a rongálás elkövetőinek a felkutatására – tette hozzá. A Magyar Nemzet felvetésére, hogy az egyháziak az ablakok betörését az éjszakai órákra teszik, ekkor pedig a gyerekek általában nem látogatják a kertváros szélén lévő templom környékét, a rendőrkapitány azt felelte: még nem tudni pontosan, melyik napszakban történt a rongálás.
Ismeretes: a soproni római katolikus templom – az ötvenes évek elején festett – freskója Sztálint ördögként ábrázolja.



A búcsújáró hely története. A soproni Kolostor-hegyen álló templomban már az 1450-es években tartottak szentmisét. A késő gótikus építmény később barokk hajóval bővült, majd egy negyven méter magas toronnyal és az 1640-ben felavatott pálos rendi kolostorral alakult ki mai arculata. Itt őrzik a Fekete Madonna portréját, amely az első másolata a híres lengyelországinak. A szentély hivatalos búcsújáró hely. A XVIII. század végén a rendet feloszlatták, a berendezés nagy részét eladták. 1890-ben újraindult az élet, a kolostorba karmelita apácák költöztek. Napjainkban 3500-an tartoznak a római katolikus egyházközösségbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.