Kit veszélyeztet a székely autonómia?

Az autonómiaprogram visszatérést jelent ahhoz az állapothoz, amelyben a romániai magyarok bíztak, azt remélve, hogy megőrizhetik nemzeti önazonosságukat, nyelvüket és kultúrájukat szülőföldjükön. A mára kialakult helyzetben az ezt képviselőkön kívül ugyanis nincsen olyan magyarországi vagy erdélyi politikai erő, amely visszatartaná őket a tömeges kivándorlástól. Az ilyen igény érvényesítése ellentétes a román nemzetállami törekvésekkel, ez a politika azonban nem radikálisan nacionalista, legfeljebb nemzetállam-ellenes, és semmi köze az irredentizmushoz – állapítja meg a Budapest Analyses kutatóközpont legutóbbi elemzése.

2004. 04. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számos helyen működik a többség és a kisebbség megelégedésére a Európai Unió 15 tagállamában a nemzeti kisebbségek területi autonómiája. Románia az elkövetkező években – valószínűleg – szintén az Európai Unió tagjává válik. Az Európa Tanács parlamenti közgyűlése – a román kormány érvelésével ellentétes módon – 1334 (2003) sz. határozatában megfogalmazza, hogy „több európai állam csökkentette a belső feszültségeket (…) azáltal, hogy területi vagy kulturális autonómiát biztosított” nemzeti kisebbségei számára. „Azok az elvek és konkrét intézkedések, melyeket az autonómia magában foglal, segíthetnek a belső konfliktusok megoldásában.” Nehezen indokolható tehát az a gondolat – állapítja meg az elemzés –, hogy a területi autonómia csak az Európai Unió „régebbi” tagállamaiban élő nemzeti kisebbségeket illeti meg, az „újabb” tagállamokban élőket pedig nem.
Az 1,7 milliónyi romániai magyart képviselő politikai szervezetből, a Romániai Magyar Demokrata Szövetségből (RMDSZ) kiszorult csoport 2003 őszén hirdetett meg nemzeti kisebbségi autonómia- programot, amely magában foglalja a Székelyföld területi autonómiáját is. Az erdélyi Székelyföldön, vagyis Hargita, Kovászna és Maros megyében él kompakt tömbben a romániai magyarságnak szinte a fele, mintegy 800 ezren. A román kormány alkotmányellenesnek minősítette a területi autonómiatörekvéseket. A legnagyobb magyarországi ellenzéki párt, a Fidesz felkarolta a székelyföldi autonómia ügyét, amiért a szocialista–szabad demokrata kormány radikális nacionalizmussal, sőt irredentizmussal vádolja a Fideszt.
Az RMDSZ vezetői egységbontóknak nevezték az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácsba (EMNT) tömörült politikusokat, akik a romániai magyarság parlamenti képviseletét veszélyeztetik. Az EMNT és tagszervezetei autonómiaprogramjukkal valóban külön szándékoznak indulni a júniusi helyhatósági választásokon, de csak azon székelyföldi településeken, ahol a magyarok számaránya elég nagy ahhoz, hogy két magyar jelölt ne „oltsa ki” egymást. Az önkormányzati választásokat követően az EMNT az elért eredményeinek arányában kíván helyet kapni a romániai magyarságot képviselő szervezet parlamenti választási listáján.
A koncepcióval kapcsolatban az írás utal arra is, hogy a rendszerváltás óta eltelt 14 év alatt mintegy 250 ezer magyar hagyta el Romániát. Az áttelepülési arány nem kisebb a többi határon túli magyar esetében sem. A magyarországi politikai elit körében erősödik az az érzés, hogy a három milliónyi magyar, aki a szomszédos országokban él, hosszabb távon nem marad meg szülőföldjén. A közép- és kelet-európai államok túlnyomó többsége ugyanis egynemű nemzetállam létrehozásán fáradozik (a román alkotmány 1. §-a ezt nyíltan ki is mondja), amelyben nincs helyük nemzeti kisebbségeknek. A többségi nemzetek politikai elitjei ebben a térségben csöppet sem bánják, ha nemzeti kisebbségeik kivándorolnak (vagy asszimilálódnak). E folyamatot a többség általában úgy segíti elő, hogy a nemzeti önazonosság megőrzését biztosító jogokat a kisebbség számára vonakodva, csak akkor ismeri el, ha a nemzetközi nyomás ezt már elodázhatatlanná teszi – emlékeztet a Budapest Analyses elemzése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.