Magyar hulladékexport Kínába

További kétszáz szelektív hulladékgyűjtő szigetet helyeznek el a fővárosban – tudtuk meg Siklóssy Mihálytól, az FKF Rt. főosztályvezetőjétől. Kiderült az is, hogy a szelektíven gyűjtött műanyag palackok egy részét nem Magyarországon hasznosítják, hanem távoli országokba, például Kínába szállítják feldolgozásra.

Soós Viktória
2004. 04. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

December közepén száz darab szelektív hulladékgyűjtő szigetet helyeztek el Budapest különböző kerületeiben, így már a budapesti lakosságnak is lehetősége van a környezetkímélő hulladékgyűjtésre. Siklóssy Mihálytól, a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Rt. főosztályvezetőjétől megtudtuk, hogy a lakosság nagy érdeklődéssel fogadta a gyűjtőszigeteket, és azokat nagyrészt a funkciójának megfelelően használják. Elmondta, hogy a műanyaggyűjtő edényeket hetente háromszor ürítik, a papírgyűjtőket pedig kétszer, de hozzátette, hogy nyáron valószínűleg megnő a palackhulladék mennyisége, így ha kell, sűrűbben fogják a gyűjtőket üríteni, valamint nyárig további 200 gyűjtősziget elhelyezését tervezik a kerületekben. A tervek szerint 2008 végéig összesen 2000 darab gyűjtősziget fogja a szelektív hulladékgyűjtés lehetőségét biztosítani.
A nyugati államokban ugyanakkor nemcsak természetes, de kötelező is a lakossági szelektív hulladékgyűjtés. Németországban egy Frankfurt közeli kisvárosban például a lakásokban külön kukát tartanak a papír, a műanyag, a bio- és a vegyes hulladék számára. – A szelektív gyűjtés pénzigényes és bonyolult procedúra – felelte Siklóssy Mihály arra a kérdésünkre, hogy e téren mikor érjük el a nyugat-európai szintet. Kifejtette: ahhoz, hogy minél nagyobb mennyiséget lehessen begyűjteni, meg kell teremteni a megfelelő feldolgozói háttéret is. Budapesten jelenleg a Jászberényi úton működik egy válogató- és újrahasznosításra előkészítő telep, ahová a Budapest kerületeiből szelektíven összegyűjtött hulladék kerül, de innen a bálába préselt PET palackokat és a papírt továbbszállítják feldolgozásra. Szalay István, a Feparec Rt. környezetvédelmi igazgatója azon kérdésünkre, hogy hova kerül a bálázott hulladék, elárulta: a tőlük megvásárolt hulladék egy részét külföldi, például kínai felhasználásra szállítják el.
Nagy Tamás, a Hulladék Munkaszövetség (Humusz) munkatársa lapunknak elmondta, hogy ők is egyetértenek a szelektív hulladékgyűjtéssel. Figyelmeztetett ugyanakkor, hogy ha mind a 2000 gyűjtősziget helyet kapna Budapesten, akkor is csak a lakosság 10-15 százaléka tudna bekapcsolódni a programba. Így a hulladékmennyiség csökkentése és a betétdíjas csomagolások térnyerése jelenti az igazi megoldást. Az ipar és bizonyos csomagolóipari cégek viszont abban érdekeltek, hogy minél több csomagolóanyagot dobjanak piacra, és kizárólag a szelektív hulladékgyűjtést tekintik fő csapásiránynak. – Ez a lobbikör tiltakozik a jogszabály-módosítások ellen, amelyek az újrahasznosítást részesítenék előnyben a feldolgozással szemben – mutatott rá, emlékeztetve arra, hogy meghiúsulhat a betétdíjas csomagolások támogatását célzó kormányrendelet. A Humusz aktivistája hangúlyozta: nem az a céljuk, hogy ne legyenek eldobható csomagolások a piacon, hanem hogy a vásárló számára biztosított legyen a környezetbarát alternatíva. Úgy vélekedett: nem lehet nyomon követni, hogy a nyersanyagként külföldre szállított magyar hulladékot valóban feldolgozzák-e.
***
Palackok a tengerben.
A Greenpeace németországi szervezete hatalmas, a Csendes-óceánon úszkáló PET palackszőnyegekről számolt be. Szintén a Greenpeace tett jelentést arról, hogy információi szerint az Európából és USA-ból szelektíven gyűjtött PET palackbálákat borogattak a tengerbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.