Beigazolódtak az uniós munkavállalás nehézségeit prognosztizáló aggályok: az április 21-i állapotok szerint igencsak szűk a korlátlan munkalehetőséget biztosító uniós tagállamok köre. Május elsejei csatlakozásunk után továbbra is csupán két uniós tagállam, Írország és az Egyesült Királyság biztosítja a korlátok nélküli munkavállalási lehetőségeket a magyar állampolgárok számára – derül ki a Külügyminisztérium, valamint a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium tegnap kiadott közös közleményéből.
Írország teljes piacnyitást jelentett be, ugyanakkor a szociális ellátások igénybevételét várhatóan meghatározott idejű írországi ott-tartózkodáshoz köti. Az Egyesült Királyság ugyancsak szabaddá teszi a magyarok munkavállalását, ám a munkavállalóknak be kell majd jegyeztetniük magukat, megadva munkáltatójuk nevét és a munkavégzés jellegét.
Több ország nem szabadítja fel piacát, ugyanakkor könnyíti a munkavállalási engedélyek beszerzésének jelenlegi rendszerét. Így például Dániában zökkenőmentesen kaphat majd munkavállalási engedélyt az, aki rendelkezik munkaszerződéssel, s az abban szereplő bér- és munkafeltételek megfelelnek az adott ágazat kollektív szerződésében foglaltaknak. Svédország szintén ehhez hasonló rendszer kialakítását tervezi, mert el akarja kerülni, hogy visszaéljenek jóléti rendszerével. Finnország érvényben hagyja a jelenlegi szabályokat, de a szezonális munkavállalást és a nappali tagozatos diákok tanulás melletti munkavégzését engedélymentessé teszi. Hollandiában gyorsított eljárásra lehet majd számítani azokban a szektorokban, amelyekben munkaerőhiány van.
Németország fenntartja a jelenlegi munkavállalási engedélyre épülő szabályozását, s hatályban maradnak a kvótát biztosító kétoldalú egyezmények is. A határon átnyúló szolgáltatások keretében végzett ideiglenes német munkavállalásnál a csatlakozás után csak azok a szektorok maradnak a most érvényes szabályozás alatt, amelyeket a csatlakozási szerződés megenged. A többi szolgáltatásnyújtás esetében május elsejétől megszűnik a kvótaszabályozás.
Ausztria szintén érvényben tartja a jelenlegi munkavállalási engedélyre épülő szabályozását, így a meghatározott korlátot biztosító megállapodásokat is. Franciaország ugyancsak fenntartja a jelenlegi szabályozást, ám kilátásba helyezte, hogy a francia ipar szükségleteinek megfelelő szakképzettséggel rendelkezők esetében rugalmasan jár el az engedélyek kiadásakor.
Belgium, Spanyolország, Görögország, Portugália, Olaszország és Luxemburg két évig tartja fenn a jelenlegi munkavállalásra vonatkozó szabályokat.

A Hell közleményben reagált az energiaitalok korlátozására