A 2013-ig szóló stratégiajavaslat azért készült, hogy Magyarország turisztikai adottságait feltárja a hatékonyabb kihasználás érdekében – mondta Csillag István, aki hangoztatta: a vendégközpontúság, az igényesség, az összefogás jelölheti ki a turizmus számára a legmegfelelőbb fejlődési irányt.
Pál Béla kiemelte, hogy a jelenlegi hazai turisztikai kínálat fokozatosan veszít versenyképességéből, a fenntartható fejlesztés csak elméletben létezik, s hiányzik a széles körű kutatási háttér és indikátorrendszer. Az előzményekről az államtitkár elmondta: a turizmus területén tevékenykedő vállalkozások és a szakmai szervezetek régi igénye, hogy egy olyan átfogó, iránymutatásul szolgáló turizmusfejlesztési stratégia készüljön, amely hosszabb távra, kormányzati ciklusokat átívelően jelölje ki az ágazat fejlesztési irányait. Az elmúlt években a látványos és eredményes fejlesztések mellett nem fogadtak el a turizmus hosszú távú, átfogó fejlesztését megalapozó stratégiát. Ennek hiányában pedig a megvalósuló fejlesztések nem minden esetben erősítik egymást.
Kiemelte: a csatlakozás, mint történelmi pillanat egybeesik a hazai turizmusban végbemenő fordulattal. Az új évezred elejére ugyanis megkoptak azok a vonzerők, amelyek a legkeletibb nyugati, illetve a legnyugatibb keleti ország vonzerejéből fakadtak, s amelyben két világrendszer polgárainak találkozóhelyéül szolgált a Balaton.
Csillag István aláhúzta: az öszszeállítás alapos kidolgozása és véglegesítése a széles körű egyeztetés során történik meg. A társadalmi vita célja, hogy kiegészítse, formálja s majd végső soron jóváhagyja a turizmusstratégia munkaváltozatát. Ez az „együttgondolkodási folyamat” lehetővé teszi, hogy a munkaanyagban még részletesen ki nem fejtett definíciók, egységes értelmezések is megszülessenek. A társadalmi vita június 30-i befejezése után válik a munkaanyagból a szakma egésze számára iránymutatásul szolgáló nemzeti turizmusfejlesztési stratégia. Annak érdekében, hogy az elkészült turizmusstratégia egy parlamenti ciklusokon átívelhető program lehessen, arra – elfogadása esetén – a kormány illetve az Országgyűlés is áldását adja majd – mondta.

Nézzen képeket az érettségiző diákokról!