Egyelőre azt még nem tudni, hogy az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. mikor írja ki a tíz állami gazdaságra és agrárcégre az egyfordulós privatizációs pályázatot – erre valószínűleg május 1-jéig sor kerül –, azt viszont igen, hogy a privatizálhatóság és az üzleti érték javítása, valamint a működés és a vagyonbiztonság megteremtése érdekében várhatóan módosítják a cégek földhaszonbérleti szerződéseit. Mégpedig úgy: az érintett cégek szerződéseit a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet az 1997. január 1-jén megkötött időponttól számítva az eredeti tízéves időtartamról húsz évre módosítja. Az eredeti szerződések 2006 októberében járnának le. A társaságok termőföld- tulajdonnal nem rendelkeznek, kivéve a Tokaj Kereskedőház Rt.-t, amelynek 53,5 hektár saját területe van, és nincs bérelt.
A privatizációval együtt jár a társaságok tőkeemelése is, amelyet vagy az adásvételi szerződés napján egy összegben kell teljesíteni, vagy ezen a napon csak a tőkeemelésnek a fele esedékes, míg a másik felét az adásvételi szerződés hatálybalépését követő év december 31-ig kell teljesíteni. A kormány két variációt dolgozott ki a privatizációhoz felvett hitelek törlesztésére is. Az első változat szerint a felvett hitelek esetében a vételár 45 százalékáig tízéves futamidőre, kétéves tőketörlesztési türelmi időt követően a jegybanki alapkamat ötven százalékának megfelelő kamattámogatást biztosít. Az előterjesztés itt felhívja a figyelmet, hogy a kamattámogatást csak normatív módon lehet a pályázati kiírásban megjelentetni, mert előfordulhat olyan helyzet is, hogy a legjobb ajánlat alapján az adásvételi szerződést olyan vevővel kötik meg, amely nem a preferált körrel együtt pályázott. Ez esetben az sem kizárt, hogy külföldi tulajdonú társaság veheti igénybe a hazai adófizetők forintjaiból juttatott támogatást.
A második variáció szerint a társaságok részvényeinek megvásárlásához az ÁPV Rt. részletfizetési kedvezményt biztosítana, mégpedig úgy, hogy a vételár hatvan százalékát az adásvételi szerződés hatálybalépésének időpontjában, harminc százalékát a szerződés megkötésének évét követő év december 31-ig, utolsó tíz százalékát pedig az előző részlet megfizetését követő év december 31-ig lehetne megfizetni. Ez esetben további kedvezményt jelentene, hogy a vételár később megfizetésre kerülő részleteit kamatfizetési kötelezettség nem terhelné. Itt az előterjesztés szintén kitér rá, hogy a kedvezményt csak normatív módon lehet meghirdetni, így azt bárki, adott esetben egy külföldi befektető is érvényesítheti.
Érdekes, hogy egy hivatalos dokumentum az agrártársaságok 2003-as pénzügyi helyzetét negatívan értékeli, mivel romlott az agrárpiaci helyzet, kedvezőtlenek voltak a természeti körülmények és a társaságok alkalmazkodó képessége és belső költségérzékenysége nem javult. Ezek következtében pedig összesen 3,6 milliárd forint veszteséget termeltek, ami esetükben az utóbbi tíz év legroszszabb eredményének számít. Az előterjesztés ugyanakkor közli a társaságok idei üzleti terveit is, de itt már csaknem hétszázmilliós pozitívummal számol, ami összességében egy év alatt 4,2 milliárdos növekménynek felel meg. Az idei évre a társaságok egyike sem jelzett negatív eredményt. Ez a jelzett növekmény alapozza meg az előterjesztés szerint a privatizációt, amit erősít, hogy a társaságok pénzügyi helyzete rendezett, állóeszköz-állományuk és környezetvédelmi helyzetük javuló színvonalú. Ennek ellenére a társaságok értékére negatív hatással vannak a környezetvédelmi problémák és kötelezettségek, amelyek összesen hárommilliárd forintnyi beruházást igényelnek az ÁPV Rt. felmérése szerint.
*
Nyilvános, kétfordulós pályázatot hirdetett tegnap az ÁPV Rt. az M-Ingatlan Ingatlankezelő Rt. – a Mahart ingatlanhasznosítással foglalkozó utódcége – kizárólagos tulajdonában lévő, 100 százalékos részvénycsomagjának megvásárlására. Az M-Ingatlan Rt. 2003. október 31-én jött létre, 150 millió forintos alaptőkével, vagyonát a Mahart alaptevékenységéhez szorosan nem tartozó ingatlanok képezik, amelyek közül legjelentősebb a Mahart korábbi, Apáczai Csere János utcai székháza.
***
Eladják a Zsolnayt is.
Még ebben a hónapban piacra dobja az ÁPV Rt. a Zsolnay-cégcsoportot – értesült a Napi Gazdaság. A lap úgy tudja: végéhez érkezett a pécsi cég értékesítésének előkészítése, miután befejeződött a vagyonértékelés elemzése is. Az ország egyik legnagyobb porcelángyára csak egyben, kétmilliárd forint körüli irányáron lesz eladó. A termelési tevékenységet folytató Zsolnay Manufaktúra Rt.-t, valamint a gyártást kiszolgáló Zsolnay Porcelángyár Rt.-t és ingatlanjait egyben hirdetik meg. (D. Z.)

Megérkezett a magyar eper – ennyibe kerül idén a kedvenc gyümölcs