Tóth András megvédte Gyurcsány Ferencet

Gyurcsány Ferencnek nem volt kapcsolata Kulcsár Attilával – derült ki Tóth András közleményéből. A nemzetbiztonsági államtitkár a sajtótalálgatásokat megelőzve igyekezett tisztázni párttársát, ugyanis egy telefonlehallgatási jegyzőkönyv szerint a K&H-ügy két gyanúsítottja egy bizonyos Gyurcsányitól várt segítséget.

Munkatársainktól
2004. 04. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár, megelőzve az esetleges sajtótalálgatásokat, Gyurcsány Ferenc védelmében kifejtette: semmi sem támasztja alá azt a „sejtetést”, hogy a sportminiszter bármilyen módon kapcsolatban állt volna Kulcsár Attilával, a brókerügy első számú gyanúsítottjával. Az MSZP-s politikus annak kapcsán tájékoztatta a közvéleményt, hogy Demeter Ervin hétfőn arról beszélt a parlamentben: a brókerbotrány két gyanúsítottja (Kulcsár Attila és Bitvai Miklós, az Állami Autópálya Kezelő Rt. volt vezetője) egy bizonyos Gyurcsányitól várt segítséget a baj elkerülése végett. – A lehallgatási jegyzőkönyvben mindössze arról van szó – mondta Tóth –, hogy két személy arról beszélget, egy harmadik felkereshetné Gyurcsányt, „akit olyan jól ismernek, hogy még a nevét sem tudják pontosan”. Semmi sem támasztja alá, hogy ilyen találkozó valóban létrejött volna – közölte az MSZP-s politikus. Tény ugyanakkor, hogy a sikkasztási, pénzmosási botrányba keveredett K&H Equities ügyfele volt a Gyurcsány Ferenchez köthető Altus Rt.
*
Demeter utalt Bodnár Zoltán, a Nemzeti Autópálya Rt. vezetőjének szerepére is, akinek – az általa ismertetett lehallgatási jegyzőkönyv szerint – közvetítőként kellett volna eljárnia a gyanúsítottak és Gyurcsányi között. Bodnárt lapzártánkig nem értük el.
Bitvai Miklós – Demeter szerint – azt is közölte Kulcsárral, hogy 12 órára a „legnagyobb emberhez” kell mennie. – Ki ez a legnagyobb ember? – kérdezte a bankbotrányt vizsgáló bizottság fideszes elnöke a parlamenttől. Választ sajnos nem kapott, sőt a politikai összefüggéseket feltárni hivatott bizottság mandátumát sem hosszabbították meg.
Bitvai Miklóst tavaly június 26-án váltotta le az ÁAK éléről Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter, akit az autópályacég szabad pénzeszközeinek kezelési szabálytalanságaiért tett felelőssé. Az állami vállalattól 16 milliárd forintot utaltak át a K&H Equities Rt.-hez, amelyből a jelenlegi adatok szerint több mint négymilliárd forint kára származott a cégnek – a hatóságok ennyi pénzt zároltak az ÁAK-nál. Bitvait sikkasztással gyanúsítják, és a K&H-ügy egyik szereplőjeként előzetes letartóztatásba helyezték. Értesülésünk szerint Bitvai harmincmillió forintos óvadékát az ÁPV Rt. egyik volt vezető tisztségviselője fizette ki.
***
Fodor aggályai.
Draskovics Tibor pénzügyminiszter garanciát vállalt arra, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete a törvénymódosítás után is megőrzi függetlenségét – közölte Frederik Bolkestein, az Európai Unió belső piacáért felelős biztosa tegnapi sajtótájékoztatóján. A szakember ugyanakkor hozzátette: az EU a jövőben is fokozott figyelmet szentel a magyarországi felügyeletet érintő eseményeknek. Ismert, a T. Ház kormánypárti többsége hétfőn elfogadta azt a törvénymódosító-csomagot, amelynek következtében Szász Károlyt meneszthetik a PSZÁF éléről. A szavazáskor az ellenzék nem nyomott gombot, míg három SZDSZ-es honatya – Fodor Gábor, Gusztos Péter és Béki Gabriella – nemmel szavazott. Fodor kérdésünkre elmondta: nincs összhangban a jogállami normákkal, hogy egy szervezet átalakítása ürügyén mentenek fel egy politikailag kellemetlenné váló vezetőt. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.