Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár, megelőzve az esetleges sajtótalálgatásokat, Gyurcsány Ferenc védelmében kifejtette: semmi sem támasztja alá azt a „sejtetést”, hogy a sportminiszter bármilyen módon kapcsolatban állt volna Kulcsár Attilával, a brókerügy első számú gyanúsítottjával. Az MSZP-s politikus annak kapcsán tájékoztatta a közvéleményt, hogy Demeter Ervin hétfőn arról beszélt a parlamentben: a brókerbotrány két gyanúsítottja (Kulcsár Attila és Bitvai Miklós, az Állami Autópálya Kezelő Rt. volt vezetője) egy bizonyos Gyurcsányitól várt segítséget a baj elkerülése végett. – A lehallgatási jegyzőkönyvben mindössze arról van szó – mondta Tóth –, hogy két személy arról beszélget, egy harmadik felkereshetné Gyurcsányt, „akit olyan jól ismernek, hogy még a nevét sem tudják pontosan”. Semmi sem támasztja alá, hogy ilyen találkozó valóban létrejött volna – közölte az MSZP-s politikus. Tény ugyanakkor, hogy a sikkasztási, pénzmosási botrányba keveredett K&H Equities ügyfele volt a Gyurcsány Ferenchez köthető Altus Rt.
*
Demeter utalt Bodnár Zoltán, a Nemzeti Autópálya Rt. vezetőjének szerepére is, akinek – az általa ismertetett lehallgatási jegyzőkönyv szerint – közvetítőként kellett volna eljárnia a gyanúsítottak és Gyurcsányi között. Bodnárt lapzártánkig nem értük el.
Bitvai Miklós – Demeter szerint – azt is közölte Kulcsárral, hogy 12 órára a „legnagyobb emberhez” kell mennie. – Ki ez a legnagyobb ember? – kérdezte a bankbotrányt vizsgáló bizottság fideszes elnöke a parlamenttől. Választ sajnos nem kapott, sőt a politikai összefüggéseket feltárni hivatott bizottság mandátumát sem hosszabbították meg.
Bitvai Miklóst tavaly június 26-án váltotta le az ÁAK éléről Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter, akit az autópályacég szabad pénzeszközeinek kezelési szabálytalanságaiért tett felelőssé. Az állami vállalattól 16 milliárd forintot utaltak át a K&H Equities Rt.-hez, amelyből a jelenlegi adatok szerint több mint négymilliárd forint kára származott a cégnek – a hatóságok ennyi pénzt zároltak az ÁAK-nál. Bitvait sikkasztással gyanúsítják, és a K&H-ügy egyik szereplőjeként előzetes letartóztatásba helyezték. Értesülésünk szerint Bitvai harmincmillió forintos óvadékát az ÁPV Rt. egyik volt vezető tisztségviselője fizette ki.
***
Fodor aggályai.
Draskovics Tibor pénzügyminiszter garanciát vállalt arra, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete a törvénymódosítás után is megőrzi függetlenségét – közölte Frederik Bolkestein, az Európai Unió belső piacáért felelős biztosa tegnapi sajtótájékoztatóján. A szakember ugyanakkor hozzátette: az EU a jövőben is fokozott figyelmet szentel a magyarországi felügyeletet érintő eseményeknek. Ismert, a T. Ház kormánypárti többsége hétfőn elfogadta azt a törvénymódosító-csomagot, amelynek következtében Szász Károlyt meneszthetik a PSZÁF éléről. A szavazáskor az ellenzék nem nyomott gombot, míg három SZDSZ-es honatya – Fodor Gábor, Gusztos Péter és Béki Gabriella – nemmel szavazott. Fodor kérdésünkre elmondta: nincs összhangban a jogállami normákkal, hogy egy szervezet átalakítása ürügyén mentenek fel egy politikailag kellemetlenné váló vezetőt. (MN)

Menczer Tamás: Elfogtam egy levelet!