Zűrzavaros egyeztetés

Semmilyen konkrét kérdésben nem értett egyet tegnap a kisebb törvényhozásról tartott egyeztetésen a két koalíciós partner.

Czirják Imre
2004. 04. 23. 21:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is kétfordulós választást szeretne az SZDSZ, amíg az MSZP csak egy körben voksoltatná a polgárokat; a szocialisták megtartanák a területi listákat, a szabad demokraták viszont eltörölnék, de megtartanák a kompenzációssá minősített országos listát – derült ki a két párt tegnapi, a kisebb törvényhozásról tartott első egyeztetésén. Mindkét párt képviselői azt állították ugyanakkor, hogy az általuk felvázolt megoldás biztosítaná a választói akarat jelenleginél arányosabb képviseletét. A találkozón részt vett Medgyessy Péter miniszterelnök is (hiszen a kisebb törvényhozásról folyó vitát az ő egyik közjogi javaslata indította újra), aki örömmel nyugtázta, hogy a koalíciós pártok legalább tárgyaltak, és nem zárkóztak el az egyeztetéstől.
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője szerint a célokban egyetértenek az SZDSZ-szel. Például a létszámcsökkentésben, amely már 2006-ban megvalósulna. Elítélte az ellenzéki pártokat, mert az MDF csak május 1-je, a Fidesz pedig június 13-a után hajlandó részt venni az egyeztetéseken. A szocialisták azt nem árulták el, hogy elképzelésükben mekkora parlament szerepel.
*
Kuncze Gábor, az SZDSZ frakcióvezetője kifejtette: javaslatuk szerint 250 fős lenne az új parlament. Egyéni választókörzetben 152 mandátumot lehetne megszerezni, 98-at pedig az országos, kompenzációs listán. A kétfordulós rendszerben csak az egyéni jelöltekre lehetne szavazni, pártokra nem.
– A Fidesz az európai parlamenti választásokig nem vesz rész a kisebb Országgyűlésről szóló egyeztetésekben, mivel nem kívánja az ügyet kampánytémává tenni – mondta Halász János, a párt frakciójának szóvivője. „Támogatjuk a kisebb parlament ügyét, de a kampányízű egyeztetésekben június 13-ig nem veszünk részt” – jelentette ki. Úgy vélte: a szocialisták hátráltatják az ügyet, hiszen többször elutasították annak az országgyűlési határozati javaslatnak a tárgysorozatba vételét, amellyel a Fidesz szintén a parlament létszámának csökkentését akarta elérni.
Ma így választunk. Jelenleg a parlamenti képviselők száma 386. A országgyűlési választások során három módon lehet mandátumhoz jutni: 176 képviselőről a megyéken és a fővároson belül kialakított egyéni választókerületben szavaznak az állampolgárok. Magyarországon minden megye és a főváros egy területi választókörzetet alkot, így a választópolgár másik szavazatával a területi pártlistákra voksolhat. Itt 152 képviselőről döntenek. Mindkét esetben képződnek olyan elveszett, úgynevezett töredékszavazatok, amelyeket a kieső jelöltekre adtak le. Hogy igazságosabb legyen a választás, ezeket a szavazatokat az egyes pártok az országos listán még hasznosíthatják. E lista alapján ugyanis további ötvennyolc mandátumot osztanak ki az országos átlagban öt százalék fölött teljesítő erők között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.