Továbbra is kétfordulós választást szeretne az SZDSZ, amíg az MSZP csak egy körben voksoltatná a polgárokat; a szocialisták megtartanák a területi listákat, a szabad demokraták viszont eltörölnék, de megtartanák a kompenzációssá minősített országos listát – derült ki a két párt tegnapi, a kisebb törvényhozásról tartott első egyeztetésén. Mindkét párt képviselői azt állították ugyanakkor, hogy az általuk felvázolt megoldás biztosítaná a választói akarat jelenleginél arányosabb képviseletét. A találkozón részt vett Medgyessy Péter miniszterelnök is (hiszen a kisebb törvényhozásról folyó vitát az ő egyik közjogi javaslata indította újra), aki örömmel nyugtázta, hogy a koalíciós pártok legalább tárgyaltak, és nem zárkóztak el az egyeztetéstől.
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője szerint a célokban egyetértenek az SZDSZ-szel. Például a létszámcsökkentésben, amely már 2006-ban megvalósulna. Elítélte az ellenzéki pártokat, mert az MDF csak május 1-je, a Fidesz pedig június 13-a után hajlandó részt venni az egyeztetéseken. A szocialisták azt nem árulták el, hogy elképzelésükben mekkora parlament szerepel.
*
Kuncze Gábor, az SZDSZ frakcióvezetője kifejtette: javaslatuk szerint 250 fős lenne az új parlament. Egyéni választókörzetben 152 mandátumot lehetne megszerezni, 98-at pedig az országos, kompenzációs listán. A kétfordulós rendszerben csak az egyéni jelöltekre lehetne szavazni, pártokra nem.
– A Fidesz az európai parlamenti választásokig nem vesz rész a kisebb Országgyűlésről szóló egyeztetésekben, mivel nem kívánja az ügyet kampánytémává tenni – mondta Halász János, a párt frakciójának szóvivője. „Támogatjuk a kisebb parlament ügyét, de a kampányízű egyeztetésekben június 13-ig nem veszünk részt” – jelentette ki. Úgy vélte: a szocialisták hátráltatják az ügyet, hiszen többször elutasították annak az országgyűlési határozati javaslatnak a tárgysorozatba vételét, amellyel a Fidesz szintén a parlament létszámának csökkentését akarta elérni.
Ma így választunk. Jelenleg a parlamenti képviselők száma 386. A országgyűlési választások során három módon lehet mandátumhoz jutni: 176 képviselőről a megyéken és a fővároson belül kialakított egyéni választókerületben szavaznak az állampolgárok. Magyarországon minden megye és a főváros egy területi választókörzetet alkot, így a választópolgár másik szavazatával a területi pártlistákra voksolhat. Itt 152 képviselőről döntenek. Mindkét esetben képződnek olyan elveszett, úgynevezett töredékszavazatok, amelyeket a kieső jelöltekre adtak le. Hogy igazságosabb legyen a választás, ezeket a szavazatokat az egyes pártok az országos listán még hasznosíthatják. E lista alapján ugyanis további ötvennyolc mandátumot osztanak ki az országos átlagban öt százalék fölött teljesítő erők között.

Utasokkal a fedélzetén gyulladt ki egy busz