Bérükért tüntettek a tanárok

Bákonyi Ádám
2004. 05. 30. 10:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyenlő esély: a lejtőn lefelé mindenki egyformán gyorsul!; Ki mint él, úgy ígér!; Az esélyegyenlőség mai szabálya: kevesebb óvodában, iskolában kevesebb bér! – feliratú táblákkal követelte a Pénzügyminisztérium előtt megjelent több száz demonstráló, hogy a kormány mihamarabb, jogi és pénzügyi garanciák mellett intézkedjen az idei hat-hét százalékos béremelés teljesítéséről.
– Programjában a kormány fokozatos bérfelzárkóztatást ígért, ám 2002 óta semmiféle béremelés nem valósult meg a közszférában. Ez egy fejlődő gazdaságban elfogadhatatlan – mondta Kerpen Gábor. A PDSZ elnöke hangsúlyozta, hogy ha a kabinet nem intézkedik, idén öt százalékkal csökkenhet a bérek reálértéke, így 2002 óta összességében tizenkét százalékkal ér kevesebbet a közalkalmazottak keresete.
Kerpen visszautasította az Oktatási Minisztérium vádjait, miszerint a szakszervezet politikai okok miatt demonstrál. Emlékeztetett, hogy a PDSZ az előző kormány alatt is tiltakozott a bértábla összenyomása és a kötelező óraszám emelése miatt. A demonstrálók végül átvonultak az oktatási tárca elé, ahol a közszférának tett ígéreteket szimbolizáló rózsaszín lufikat engedtek el.
Tegnap tárgyalóasztalhoz ültek a kormány, az érintett szakszervezetek és az önkormányzatok képviselői. Megállapították, hogy a közszféra legtöbb területén – az oktatási, az egészségügyi, a szociális és a rendvédelmi ágazatokban – nem teljesült a megállapodásuk szerinti hatszázalékos béremelés. A kormány június 9-i ülésén dönt a bérkompenzáció módjáról.
A tegnapi demonstráció után az Oktatási Minisztérium közleményben tudatta: biztos benne, hogy a pedagógusok túlnyomó többsége tisztában van vele, mit tett a kormány az elmúlt időszakban azért, hogy mind anyagi helyzetük, mind társadalmi megbecsültségük növekedjen. A Fidesz viszont egyetért a PDSZ célkitűzéseivel és azokkal a tüntetőkkel, akik kiállnak azért, hogy az óvodák, iskolák és az ott dolgozó pedagógusok helyzete ne váljék bizonytalanná – derült ki Sió László, az ellenzéki párt oktatási műhelyvezetőjének lapunknak adott nyilatkozatából. Almássy Kornél, az MDF elnökségi tagja úgy fogalmazott: jogos a kritika, hiszen a béremelés elmaradása mellett az oktatás színvonala is veszélybe került.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.