Bukhat a háborúpárt az EP-választásokon?

MTI
2004. 05. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszaüthet az iraki háborút pártoló politikájuk bizonyos tagállami kormánypártokra a júniusban tartandó európai parlamenti választáson. A közelgő választások előtt Lisszabontól Budapestig kampánytémává vált az iraki szerepvállalás kérdése: az ellenzéki pártok a csapatkivonások mellett érvelnek, friss muníciót pedig a bagdadi Abu Graib börtönben történt példátlan fogolykínzások szolgáltatnak. George Bush amerikai elnök közeli szövetségesének lenni az iraki kérdésben könnyen a szavazók büntetőpontjait válthatják ki a választáson: ez a sors fenyegeti például Silvio Berlusconi olasz, Tony Blair brit és Medgyessy Péter magyar miniszterelnököt is – írja a Reuters brit hírügynökségre hivatkozva az MTI.
Június 10–13. között 25 EU-tagállam választópolgárai voksolnak közvetlenül 732 európai parlamenti képviselői helyre pályázó képviselőjelöltekre. A legnagyobb kampányharc talán Olaszországban zajlik, ahol az ellenzéki baloldali Olajfa koalíció egyes választási plakátjain Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke látható, mellette pedig a felirat: „Irak, az elhibázott háború.” A felmérések szerint Irak kampánytémává emelése jól jövedelmez: az olasz baloldal népszerűségi mutatói jelenleg jobbak a kormánypártokéinál. Nagy-Britanniában a liberális demokraták arra kérték a választókat: használják fel az EP-választást arra, hogy kifejezzék rosszallásukat a munkáspárti kormány iraki politikájával szemben. Blair pártjának népszerűségi mutatóin is látszik Irak hatása. Gerhard Schröder szociáldemokrata pártja a 2002-es választást éppen az iraki háborút ellenző fellépésével nyerte meg egy paraszthajszállal. Most azonban a kormány olyan mértékben népszerűtlen, hogy ennek az álláspontnak a folyamatos hangsúlyozása sem fog rajtuk sokat segíteni. Portugáliában az ellenzéki baloldal szintén az iraki politika bírálatával próbál fogást találni José Manuel Durao Barroso kormányán – mint hangoztatják, a háború következménye az olajár-emelkedés és az országot fenyegető iszlámista terrorveszély.
A legtöbb kelet-európai új EU-tagországban az iraki helyreállítás támogatásáért nem bírálják a kormányokat, mivel az közvetett módon az Egyesült Államok bírálata is lenne. Magyarországon azonban az Orbán Viktor volt miniszterelnök vezette konzervatív ellenzék a magyar csapatok kivonását követeli abban az esetben, ha az ENSZ június végéig nem veszi át az iraki helyreállítás ellenőrzését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.