Még a rendszerváltás idején kezdődött el hazánkban az ingatlanos szakértők képzése, akkortájt, amikor már nemcsak állami szervezetek és ügyvédek vehettek részt ingatlanértékesítésben – emlékezett vissza a hazai oktatás kezdeteire Mehrli Péter. A Magyar Ingatlanszövetség (Maisz) elnöke kifejtette: először a Füti, majd a Füti-Omega vállalkozás fogott hozzá a tananyag összeállításához, az oktatás megszervezéséhez. Ezzel párhuzamosan a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Mérnöktovábbképző Intézete is megszervezte színvonalas képzését. Egy belügyminisztériumi (BM-) rendelet már OKJ-számot rendelt az oktatáshoz.
A diplomával rendelkezők közül sokan szeretettek volna felsőfokú szakmai képzésben tanulni. Mehrli Péter ismertette: a 90-es évek elején három ilyen jellegű képzés indult, az egyik a Notthinghami Egyetem és a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem által indított angol nyelvű oktatás, a másik a francia és magyar egyetemek által létrehozott képzés, míg a harmadik a finnek nevezett program, ez utóbbi esetében Helsinkiben, Londonban, Düsseldorfban és Budapesten zajlott az oktatás. Mehrli Péter azonban aláhúzta: a képzések közül egyik sincs akkreditálva Magyarországon, mert nincs ezeket minősítő szervezet.
Később a piacon a közvetítés mellett egyre nagyobb volt az értékelői és az üzemeltetői képzettséggel rendelkezők iránti igény. Ráadásul a lakáspiaci boom és az otthonteremtési támogatások által generált hitelkihelyezések miatt megnőtt a precíz értékelések iránti igény. Ez biztos bevétel – szemben a közvetítői jutalékkal – a vállalkozások számára. A Maisz a TEGOVA-hoz fordult, s felkérte, minősítse az egyik hazai képzést, az EUFIM-et. A műszaki egyetemen pedig elkezdődött az értékelők oktatása, majd a Közép-Európai Egyetemen (CEU) szintén. A felvétel előtt előminősítésen kell részt venni a jelentkezőknek. Eszerint vagy felsőfokú végzettséggel és hároméves gyakorlattal, vagy középfokú végzettséggel és ötéves gyakorlattal, vagy pedig más irányú végzettséggel, de 10 éves gyakorlattal kell rendelkezniük a leendő hallgatóknak. A végzést követően monitoringrendszerrel figyelik a volt diákokat, s folyamatosan képzéseken kell részt venniük.
Mehrli Péter hangsúlyozta: szeretnék, ha a nemzetközi és a hazánkban tevékenykedő multinacionális cégek, bankok mellett az állam is elismerné e képzettséget. Az ingatlangazdálkodók képzéséről Mehrli megjegyezte: tavaly a Magyar Ingatlangazdálkodók Szövetsége szárnyai alatt felsőfokú ingatlankezelői képzés indult a Füti-Omegán belül.
A szakember arra a kérdésre, mikor lehet hazánkban államilag elismert ingatlanosdiplomát szerezni, azt felelte: egyelőre még nem. Egyébként az EU-ban negyedannyit nem foglalkoznak ezzel a kérdéssel, mint itthon. Mindezek ellenére létre akarják hozni a diplomát adó iskolarendszerű képzést.

Borzalmas baleset a Ferihegyi reptérre vezető úton