EU-konform diplomát adó képzések

2004. 05. 27. 15:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még a rendszerváltás idején kezdődött el hazánkban az ingatlanos szakértők képzése, akkortájt, amikor már nemcsak állami szervezetek és ügyvédek vehettek részt ingatlanértékesítésben – emlékezett vissza a hazai oktatás kezdeteire Mehrli Péter. A Magyar Ingatlanszövetség (Maisz) elnöke kifejtette: először a Füti, majd a Füti-Omega vállalkozás fogott hozzá a tananyag összeállításához, az oktatás megszervezéséhez. Ezzel párhuzamosan a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Mérnöktovábbképző Intézete is megszervezte színvonalas képzését. Egy belügyminisztériumi (BM-) rendelet már OKJ-számot rendelt az oktatáshoz.
A diplomával rendelkezők közül sokan szeretettek volna felsőfokú szakmai képzésben tanulni. Mehrli Péter ismertette: a 90-es évek elején három ilyen jellegű képzés indult, az egyik a Notthinghami Egyetem és a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem által indított angol nyelvű oktatás, a másik a francia és magyar egyetemek által létrehozott képzés, míg a harmadik a finnek nevezett program, ez utóbbi esetében Helsinkiben, Londonban, Düsseldorfban és Budapesten zajlott az oktatás. Mehrli Péter azonban aláhúzta: a képzések közül egyik sincs akkreditálva Magyarországon, mert nincs ezeket minősítő szervezet.
Később a piacon a közvetítés mellett egyre nagyobb volt az értékelői és az üzemeltetői képzettséggel rendelkezők iránti igény. Ráadásul a lakáspiaci boom és az otthonteremtési támogatások által generált hitelkihelyezések miatt megnőtt a precíz értékelések iránti igény. Ez biztos bevétel – szemben a közvetítői jutalékkal – a vállalkozások számára. A Maisz a TEGOVA-hoz fordult, s felkérte, minősítse az egyik hazai képzést, az EUFIM-et. A műszaki egyetemen pedig elkezdődött az értékelők oktatása, majd a Közép-Európai Egyetemen (CEU) szintén. A felvétel előtt előminősítésen kell részt venni a jelentkezőknek. Eszerint vagy felsőfokú végzettséggel és hároméves gyakorlattal, vagy középfokú végzettséggel és ötéves gyakorlattal, vagy pedig más irányú végzettséggel, de 10 éves gyakorlattal kell rendelkezniük a leendő hallgatóknak. A végzést követően monitoringrendszerrel figyelik a volt diákokat, s folyamatosan képzéseken kell részt venniük.
Mehrli Péter hangsúlyozta: szeretnék, ha a nemzetközi és a hazánkban tevékenykedő multinacionális cégek, bankok mellett az állam is elismerné e képzettséget. Az ingatlangazdálkodók képzéséről Mehrli megjegyezte: tavaly a Magyar Ingatlangazdálkodók Szövetsége szárnyai alatt felsőfokú ingatlankezelői képzés indult a Füti-Omegán belül.
A szakember arra a kérdésre, mikor lehet hazánkban államilag elismert ingatlanosdiplomát szerezni, azt felelte: egyelőre még nem. Egyébként az EU-ban negyedannyit nem foglalkoznak ezzel a kérdéssel, mint itthon. Mindezek ellenére létre akarják hozni a diplomát adó iskolarendszerű képzést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.