Egy portugál vitorlásgályával elsüllyedt, a XVI. század második feléből való, a kínai Ming-dinasztia idejéből származó porcelán- és aranytárgyak kerülnek kalapács alá május 19-én Amszterdamban, a Christie’s aukciós ház árverésén – adta hírül az APA hírügynökség. Tengerkutató régészek még 2001-ben bukkantak rá a Fort-San-Sebastian roncsaira és kétéves munkával 1500 porcelántárgyat és 12 ezer gramm aranyat hoztak felszínre a tengerből. A porcelán nagy része a nem sokkal a Ming-dinasztia bukása előtt uralkodott Van-li császár (1573–1619) idejéből való, s megtalálásuk után a mozambiki állam tulajdonába kerültek.
Ausztrália északi partjainál tizenhat évi kutatás után egy XIX. századi portugál hajó roncsaira leltek víz alatti kutatók – jelentette be még pénteken Perth-i Tengerészeti Múzeum. Az 1816-ban elsüllyedt Correio da Azia nevű hajó Lisszabonból Makaóba tartott, amikor zátonyra futott, és elsüllyedt. Ez a legrégebbi portugál hajó, amit a földrész partjainál találtak. A lelet pontos helyét fosztogatóktól tartva titokban tartják, amíg a feltárás be nem fejeződik.
A műkincseket csempésző bandákat a világon mindenütt nehéz visszatartani, azonban Egyiptomban a napokban 35 évi börtönbüntetésre ítélték egy ilyen nemzetközi hálózat egyiptomi vezetőjét, az ügy további 25 vádlottját húsz évig terjedő börtön büntetéssel sújtották. A banda feje üzletember, és az egyiptomi kormánypárt magas rangú képviselője, akit a műkincsek csempészése mellett kábítószer birtoklásával és tiltott fegyvertartással is vádoltak, s rajta kívül 20 évi börtönre ítéltek között van a vámhatóság egy magas beosztású tisztviselője is. Tizennyolc vádlottra – köztük Svájcból, Németországból, Kenyából és Libanonból származó kilenc nem egyiptomit – 15 évi szabadságvesztést szabtak ki, további hat vádlott pedig egytől tizenkét évig terjedő büntetést kapott. Tavaly ősszel Svájc kétszáznál több régészeti kincset szolgáltatott vissza Egyiptomnak, miután a szobrokat, maszkokat, szarkofágokat, valamint két múmiát a genfi vámszabad raktárban lefoglalták.

Antifa-ügy: az olaszok nem adják ki a támadót Magyarországnak