Kincsek, roncsok, csempészek

MTI
2004. 05. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy portugál vitorlásgályával elsüllyedt, a XVI. század második feléből való, a kínai Ming-dinasztia idejéből származó porcelán- és aranytárgyak kerülnek kalapács alá május 19-én Amszterdamban, a Christie’s aukciós ház árverésén – adta hírül az APA hírügynökség. Tengerkutató régészek még 2001-ben bukkantak rá a Fort-San-Sebastian roncsaira és kétéves munkával 1500 porcelántárgyat és 12 ezer gramm aranyat hoztak felszínre a tengerből. A porcelán nagy része a nem sokkal a Ming-dinasztia bukása előtt uralkodott Van-li császár (1573–1619) idejéből való, s megtalálásuk után a mozambiki állam tulajdonába kerültek.
Ausztrália északi partjainál tizenhat évi kutatás után egy XIX. századi portugál hajó roncsaira leltek víz alatti kutatók – jelentette be még pénteken Perth-i Tengerészeti Múzeum. Az 1816-ban elsüllyedt Correio da Azia nevű hajó Lisszabonból Makaóba tartott, amikor zátonyra futott, és elsüllyedt. Ez a legrégebbi portugál hajó, amit a földrész partjainál találtak. A lelet pontos helyét fosztogatóktól tartva titokban tartják, amíg a feltárás be nem fejeződik.
A műkincseket csempésző bandákat a világon mindenütt nehéz visszatartani, azonban Egyiptomban a napokban 35 évi börtönbüntetésre ítélték egy ilyen nemzetközi hálózat egyiptomi vezetőjét, az ügy további 25 vádlottját húsz évig terjedő börtön büntetéssel sújtották. A banda feje üzletember, és az egyiptomi kormánypárt magas rangú képviselője, akit a műkincsek csempészése mellett kábítószer birtoklásával és tiltott fegyvertartással is vádoltak, s rajta kívül 20 évi börtönre ítéltek között van a vámhatóság egy magas beosztású tisztviselője is. Tizennyolc vádlottra – köztük Svájcból, Németországból, Kenyából és Libanonból származó kilenc nem egyiptomit – 15 évi szabadságvesztést szabtak ki, további hat vádlott pedig egytől tizenkét évig terjedő büntetést kapott. Tavaly ősszel Svájc kétszáznál több régészeti kincset szolgáltatott vissza Egyiptomnak, miután a szobrokat, maszkokat, szarkofágokat, valamint két múmiát a genfi vámszabad raktárban lefoglalták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.