Kultúrfölény

Csontos János
2004. 05. 27. 16:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amerika a szabadság hona, a kultúra metaforája. Aki eddig nem tudta volna, sürgősen vegye tudomásul. Ezt itt a vén, trottyos, szenilis eurokontinensen elég nehéz belátni, ugyanis nem elég globális a perspektíva. Mindenféle körülmények akadályoznak bennünket a tisztánlátásban: hányatott, több ezer éves történelem, irodalom, művészet, filozófia, ilyesmi. Csupa haszontalan dolog, ami nem kell a boldoguláshoz; oktalan ragaszkodás egy túl hosszú, csökevényekkel és tévutakkal teli múlt talmi üveggyöngyeihez. Itt az ideje, hogy racionalizáljuk hozzáállásunkat a világ dolgaihoz.
Az amerikai kultúrfölény mindent elsöprő erejét én akkor éreztem át első ízben a maga teljességében, amikor a korábbi amerikai nagykövet asszony demonstratív békesétákat rendezett a Margit-szigeten. Milyen kézenfekvő, mégis hatékony eszköz ez a világbéke garantált kikényszerítésére! Nem is csoda, hogy velem együtt másokat is elragadott az ötlet grandiózus volta: többek között szocialista politikusok is ott oldalaztak vele a tévékamerák kereszttüzében a tölgyek alatt. Pedig korábban a keresztvizet is leszedték az álnok republikánusokról: odaát a demokrata pártiak többször számolták át az elnöki szavazatokat, mint szegény asszony a kiflipénzét a diszkont előtt. A kérlelhetetlen békeharcnak meg is lett az eredménye: manapság már vállt vállnak vetve harcolunk a mezopotámiai sivatagban a láthatatlan légió ellen. Az amerikai kultúrfölény pedig, ami immár ránk is átsugárzik, a keresztes háborúk pátoszát öltötte magára, bár kissé eltévesztettük a Szentföldet.
Hála a közös hadügyi filozófiának (egy a zászló, egy a tábor), pontos kulturális programmal rendelkezünk a követendő XXI. századi hadviselést illetően is. Az a leghelyesebb, ha szembenézünk a sokat takargatott ténnyel: az ellenség nem ember. Ha foglyul ejtettük, felesleges például ruhát adnunk rá: egyrészt a sivatagban meleg van, másrészt nem akad bele a póráz. Némi gondot okoz, hogy amikor az általunk fenntartott politikai börtönökben (új nevükön: fogolyközpontokban) szuvenírfotókat készítünk a lemeztelenített hadifoglyokról, vajon az elkészült képeket felhasználhatjuk-e egyúttal a megszállt ország terrorista elemeinek elrettentésére is. Végzetes kulturális elmaradottságuknak köszönhetően ugyanis nem feltétlenül ismerik a mi aprólékosan kimunkált pornográf pózainkat, s nem tudják mire vélni a gondosan elrendezett homoszexuális embergúlát.
Finomításra vár továbbá az is, hogy a barbár módon a levegőbe lövöldöző arab nászmenetet egyetlen célzott rakétatámadással vagy egyenkénti célzott lövésekkel likvidáljuk-e. Szerencsére akad olyan újszerű békefenntartói szituáció, amelyben az amerikai kifinomultság már megtalálta az üdvözítő koreográfiát. Ha például Szíriából hozatunk egy bábpolitikust, aki aztán orvul elárul bennünket – amikor civil ruhában rajtaütünk, feltétlenül konnektorral együtt rángassuk ki a falból a lefoglalt irodai számítógépeket, majd miután felszámoltuk a minősíthetetlenül agresszív ellenállást, a jól végzett munka örömével huppanjunk le a gazdátlanul maradt székekbe, és falatozzuk be az asztali tálakba kirakott gyümölcsöt.
A washingtoni hadviselési kultúrát természetesen csak a tetthelyen, éles szituációban lehet eredményesen elsajátítani. Hála azonban a bölcs magyar kormányzatnak, ennek a tanulási folyamatnak nincs akadálya. Most jó lenni szövetségesnek. Már csupán egyet nem tudok: mit érthetett azon a rádióban a tekintélyes katonai szakértő a világ első számú hadseregéről szólva, hogy az amerikai hadtudomány gyermekcipőben jár? Hát létezik még ennél is fölényesebb kultúra?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.