Nem e hét péntekén dönt az Európai Unió áfabizottsága az egyszerűsített vállalkozói adóról (eva). A Pénzügyminisztérium tegnapi tájékoztatása szerint ez június 29-én vagy 30-án történik meg. Korábban Fritz Bolkestein belső piaci biztos szóvivője, Jonathan Todd ismertette: ezen időpontig kell a magyaroknak közölni, miként akarják módosítani a rendszert. Aláhúzta, ha nem változtatnak rajta, a bizottság nagy valószínűséggel megállapítja, hogy az eva nem áll összhangban a közösségi joggal. Ez esetben az EU akár szabálysértési eljárást is indíthat Magyarország ellen. Todd aláhúzta: a bizottság nem az eva elvét kérdőjelezi meg, hanem az áfakérdést. Állítása szerint a probléma gyökere, hogy az evát választók kevesebb áfát fizetnek be, mint a nem ezt az adózási módot választók, s ezáltal sérülnek a versenyszabályok.
Ismeretes, a tagországok adórendszerei általában hasonlítanak, különbségek a kulcsokban és a besorolásokban vannak. Az unióban az adózás nemzeti keretek között történik, csupán általános normák érvényesek közösségi szinten.
A PM megkeresésünkre ismertették: Brüsszel nem fogalmazott meg kifogásokat az adóval kapcsolatban, csupán arról van szó, hogy meg szeretne ismerkedni az eva működési mechanizmusával, mivel ilyen rendszer más uniós tagállamban nem működik. Ezért az áfabizottsági ülésen bemutatják a rendszert. A pénzügyi tárca úgy látja, az eva szabályai megfelelnek az uniós követelményeknek, ezért annak módosítására nincs szükség. A tárca egyébként azzal számol, hogy a bizottságnak végül nem lesz kifogása. Ha mégis, akkor vagy kompromisszumos javaslat születik, de az érintett állam, jelen esetben hazánk, képviselői bírósághoz is fordulhatnak. Utóbbi esetében sem kell az eva azonnali megszüntetésével számolni, hiszen a bírósági eljárás évekig is elhúzódhat.
A PM szerint az eva tapasztalatai kedvezőek. Több adóbevételt eredményez, mint korábban gondolták, s egyszerűsödött a vállalkozók adminisztrációja, ezért ez az adózási forma továbbra is megmarad. A Fidesz már korábban felhívta a figyelmet arra, hogy az eva-szabályozás nem uniókonform, így annak kialakításakor erre gondolni kellett volna, s akkor most nem válna bizonytalanná a rendszer jövője.
Veres János, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára az Országgyűlés európai integrációs ügyek bizottsága előtt az evával kapcsolatban egyértelműsítette, hogy a sajtóban megjelentekkel szemben Magyarország nem kapott rosszallást, nehezményezést, kérdésfelvetést az Európai Uniótól az eva ügyében. A kormány az egyszerűsített adózási formát meg akarja tartani, mert igen sikeresnek bizonyul.

Elsőfokú riasztást adott ki a HungaroMet