Rakéták a palesztinokra

Az izraeli légierő tegnap hajnalban két alkalommal is rakétákkal lőtte a Gázai övezet déli részén levő Rafah palesztin menekülttábort a Szivárvány fedőnevű terrorellenes akcióban. A támadásokban tizenkilenc palesztin meghalt, harmincan pedig megsebesültek.

Hírösszefoglaló
2004. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első támadás során a helikopterek három rakétát lőttek ki a táborban egy fal mögé rejtőző fegyveresekre, röviddel hajnal előtt pedig az izraeli helikopterek a szomszédos Tel Szultan településre nyitottak tüzet. Palesztin források szerint a második csapást egy mecset közelében hajtották végre, ahol a hívők a reggeli imára gyülekeztek. A mecset kigyulladt. A halottak között van két gyermek is, holttestüket a család majdnem egy órán keresztül képtelen volt elvinni a helyszínről, a hadsereg ugyanis mindenkire lőtt, aki a közelükbe merészkedett.
Az izraeli támadásokat elítélte az Arab Liga, amely az ENSZ Biztonsági Tanácsának azonnali összehívását kérte. Kofi Annan, a világszervezet főtitkára arra kérte az izraeli kormányt, hagyja abba a házak lerombolását, amely „ellentétes a nemzetközi emberi jogokkal”. Rosszallását fejezte ki a csapásokkal és rombolással kapcsolatban az Európai Unió, valamint az Egyesült Államok is. Tel-Aviv legszorosabb szövetségesének nevében Condoleezza Rice nemzetbiztonsági főtanácsadó kijelentette, a lépések „negatív atmoszférát” okoznak a térségben.
*
A tábor közelében izraeli földgyaluk is megjelentek, de palesztin források szerint csak izraeli ellenőrzés alatt lévő területen egyengették a talajt. A rafahi tábort már hétfőn izraeli harckocsik és katonák kerítették be, elvágva a Gázai övezet többi részétől. A lakosok egy része el is menekült a táborból.
Az izraeli hadsereg közlése szerint mindkét tegnapi támadásnak palesztin fegyveresek voltak a célpontjai. Egy magas rangú palesztin egészségügyi illetékes tegnap azzal vádolta meg az izraeli hadsereget, hogy a rafahi művelet során mentőkre lőttek, és a nemzetközi közösség közbelépését kérte. A Palesztin Hatóság közleményt adott ki, amelyben elítélte és irtóháborúnak minősítette a táborban történteket. Izraeli katonák a palesztin felkelés kitörése óta eltelt három év során több alkalommal hatoltak be a menekülttáborba, fegyvercsempészek után kutatva. Saul Mofaz védelmi miniszter tegnap is megerősítette, hogy a rafahi műveletet mindaddig folytatják, amíg a célt, a csempészésre használt alagutak megsemmisítését el nem érik.



II. Abdullah lemondatná Arafatot? Jordánia királya szerint Jasszer Arafat palesztin elnök „nézzen hosszasan a tükörbe, és döntse el, népe érdekében nem érdemes-e visszavonulni”. II. Abdullah ezt a New York Times című napilapnak nyilatkozta. Izrael és az Egyesült Államok több alkalommal kárhoztatták Arafatot politikája miatt, ám az arab államok eddig még nem támadták a palesztin elnököt. Jordánia lakosságának mintegy hatvan százaléka palesztin származású, s a két olyan arab állam egyike, amely békeszerződést írt alá Izraellel. (MN)

Háttér a 4. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.