Az első támadás során a helikopterek három rakétát lőttek ki a táborban egy fal mögé rejtőző fegyveresekre, röviddel hajnal előtt pedig az izraeli helikopterek a szomszédos Tel Szultan településre nyitottak tüzet. Palesztin források szerint a második csapást egy mecset közelében hajtották végre, ahol a hívők a reggeli imára gyülekeztek. A mecset kigyulladt. A halottak között van két gyermek is, holttestüket a család majdnem egy órán keresztül képtelen volt elvinni a helyszínről, a hadsereg ugyanis mindenkire lőtt, aki a közelükbe merészkedett.
Az izraeli támadásokat elítélte az Arab Liga, amely az ENSZ Biztonsági Tanácsának azonnali összehívását kérte. Kofi Annan, a világszervezet főtitkára arra kérte az izraeli kormányt, hagyja abba a házak lerombolását, amely „ellentétes a nemzetközi emberi jogokkal”. Rosszallását fejezte ki a csapásokkal és rombolással kapcsolatban az Európai Unió, valamint az Egyesült Államok is. Tel-Aviv legszorosabb szövetségesének nevében Condoleezza Rice nemzetbiztonsági főtanácsadó kijelentette, a lépések „negatív atmoszférát” okoznak a térségben.
*
A tábor közelében izraeli földgyaluk is megjelentek, de palesztin források szerint csak izraeli ellenőrzés alatt lévő területen egyengették a talajt. A rafahi tábort már hétfőn izraeli harckocsik és katonák kerítették be, elvágva a Gázai övezet többi részétől. A lakosok egy része el is menekült a táborból.
Az izraeli hadsereg közlése szerint mindkét tegnapi támadásnak palesztin fegyveresek voltak a célpontjai. Egy magas rangú palesztin egészségügyi illetékes tegnap azzal vádolta meg az izraeli hadsereget, hogy a rafahi művelet során mentőkre lőttek, és a nemzetközi közösség közbelépését kérte. A Palesztin Hatóság közleményt adott ki, amelyben elítélte és irtóháborúnak minősítette a táborban történteket. Izraeli katonák a palesztin felkelés kitörése óta eltelt három év során több alkalommal hatoltak be a menekülttáborba, fegyvercsempészek után kutatva. Saul Mofaz védelmi miniszter tegnap is megerősítette, hogy a rafahi műveletet mindaddig folytatják, amíg a célt, a csempészésre használt alagutak megsemmisítését el nem érik.
II. Abdullah lemondatná Arafatot? Jordánia királya szerint Jasszer Arafat palesztin elnök „nézzen hosszasan a tükörbe, és döntse el, népe érdekében nem érdemes-e visszavonulni”. II. Abdullah ezt a New York Times című napilapnak nyilatkozta. Izrael és az Egyesült Államok több alkalommal kárhoztatták Arafatot politikája miatt, ám az arab államok eddig még nem támadták a palesztin elnököt. Jordánia lakosságának mintegy hatvan százaléka palesztin származású, s a két olyan arab állam egyike, amely békeszerződést írt alá Izraellel. (MN)
Háttér a 4. oldalon