Még nem jelent meg a mezőgazdasági termelők harmincszázalékos előlegkifizetési technikájáról, a faktorálásról szóló rendelet, ám az e-F@ktor Pénzügyi Szolgáltató (Faktor) Rt. vezette konzorcium már megállapodásokat kötött jó néhány gazdával a támogatásra nyújtott faktoringszolgáltatásra. Tudomásunk szerint ebben a konzorciumban szerepel a Kvantum Investment Rt. és a Magyar Agrárkamara (MAK) is. Egy neve elhallgatását kérő, már – vidéki helyszínen, de budapesti keltezéssel – megkötött szerződés birtokában lévő gazdálkodótól megtudtuk, hogy pillanatnyilag a faktorálással megbízott pénzintézetek egyike sem tud ilyen szolgáltatást nyújtani. A termelőnek csupán egy telefonszámot adtak, amin a gazdát a MAK helyi irodájába irányították, ahol rögvest megkötötték vele a faktoringszolgáltatásról szóló szerződést, amit kézjegyével látott el Rédei Jánosné, a Faktor Rt. ügyvezető igazgatója és Máhrné dr. Kazareczki Éva, a Kvantum Investment Rt. vezérigazgatója, Máhr András, az agrártárca helyettes államtitkárának felesége.
*
A szerződéskötés a vonatkozó rendelet hiányában megkérdőjelezhető, s az sem elképzelhetetlen, hogy törvénybe ütköző. A szerződések megszerzését a konzorcium nem bízta a véletlenre, több megyei napilapban hirdetést jelentetett meg, amelyben az áll, hogy az általuk bonyolított előfinanszírozás lehetőséget biztosít a termelők számára, hogy a meghirdetett időpontnál korábban, már május 15-től – tíz munkanapon belül – hozzájussanak támogatásuk 96 százalékához. Ismeretes: a faktorálás termelőt terhelő összege a támogatás négy százaléka, további öt százalékot pedig az állam áll. A hirdetésben olvasható, hogy a konzorcium a MAK területi irodáiban nyújtja szolgáltatásait.
Erre egy bonyolult együttműködési megállapodás részeként nyílik lehetőségük az érdekelteknek. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) még áprilisban együttműködési megállapodást kötött a MAK-kal és a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatallal (MVH). Ez az együttműködési megállapodás – amit értesüléseink szerint Máhr András is ellátott kézjegyével – teremti meg a lehetőségét annak, hogy a konzorcium segítségével az állami tulajdonú Kvantum Investment Rt. a MAK irodáiban országos lefedettségre leljen.
A faktoráláshoz szükséges, eddig meg nem jelent rendeletre azért van szükség, mert az államháztartási törvény eddig nem ismerte ezt a támogatási formát. Információink szerint a rendeletben olvasható lesz az is, hogy a gazdáknak járó támogatást nem maguk a termelők, hanem – első körben – a pénzintézetek kapják, s majd tőlük kerül a jogosultakhoz. A pénzintézetek támogatása azonban megint nem egyeztethető öszsze az uniós normákkal.
A konzorcium piaci fölözése csökkenti a kereskedelmi bankok lehetőségeit. Nem kizárható az az elmélet sem, amely szerint a rendelet megjelentetésével még néhány napig vár az FVM, hagyva, hogy jelentős mennyiségű szerződést kössön a Kvantum. Így viszont a termelőknek alanyi jogon járó 46 milliárd forint négy százalékának jelentős része is a társaságnál csapódik le, ami lefordítva azt jelenti, hogy a termelők agrártámogatásainak egy része az államkasszába folyik be. (A Kvantum tulajdonosa a Reorg Rt., amely felett az ÁPV Rt. gyakorolja a tulajdonosi jogokat.)
Megkerestük Faludi Sándort, a Fidesz gazdatagozatának elnökét és Lengyel Zoltán fideszes képviselőt is, akik egybehangzóan üdvözölték az előre hozott kifizetéseket, a vázolt eljárással azonban nem értettek egyet. Rámutattak arra is, hogy az egész eljárást, mivel a rendelet május 1-je után született, még notifikáltatni kell Brüsszellel. Ha az unió nemet mond, akkor kérdéses, hogy mi lesz a termelőknek juttatott összegekkel, mert azok viszszafizetése komoly veszteséget jelentene számukra. Ezért javasolják, hogy az FVM mielőbb találjon mindenki számára elfogadható megoldást.

Kiderült, kik a felelősek a csányi mászókabalesetben elhunyt kislány haláláért