Rendelet nélkül szerződnek

Az agrártermelők előlegkifizetéséhez szükséges rendelet még nem jelent meg, de a Magyar Agrárkamara, a Kvantum Investment Rt. és a Faktor Rt. alkotta konzorcium már a faktorálásban érdekelt többi pénzintézetet megelőzve köti a szerződéseket. A rendelet több szempontból aggályos, még Brüsszel jóváhagyására vár, miközben a termelői támogatások egy része az államkasszába szivárog vissza. Az ügyben Márh András, az FVM államtitkára – felesége, Kazareczky Éva, a Kvantum Investment Rt. vezérigazgatója révén – érintett.

Nagy Ottó
2004. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még nem jelent meg a mezőgazdasági termelők harmincszázalékos előlegkifizetési technikájáról, a faktorálásról szóló rendelet, ám az e-F@ktor Pénzügyi Szolgáltató (Faktor) Rt. vezette konzorcium már megállapodásokat kötött jó néhány gazdával a támogatásra nyújtott faktoringszolgáltatásra. Tudomásunk szerint ebben a konzorciumban szerepel a Kvantum Investment Rt. és a Magyar Agrárkamara (MAK) is. Egy neve elhallgatását kérő, már – vidéki helyszínen, de budapesti keltezéssel – megkötött szerződés birtokában lévő gazdálkodótól megtudtuk, hogy pillanatnyilag a faktorálással megbízott pénzintézetek egyike sem tud ilyen szolgáltatást nyújtani. A termelőnek csupán egy telefonszámot adtak, amin a gazdát a MAK helyi irodájába irányították, ahol rögvest megkötötték vele a faktoringszolgáltatásról szóló szerződést, amit kézjegyével látott el Rédei Jánosné, a Faktor Rt. ügyvezető igazgatója és Máhrné dr. Kazareczki Éva, a Kvantum Investment Rt. vezérigazgatója, Máhr András, az agrártárca helyettes államtitkárának felesége.
*
A szerződéskötés a vonatkozó rendelet hiányában megkérdőjelezhető, s az sem elképzelhetetlen, hogy törvénybe ütköző. A szerződések megszerzését a konzorcium nem bízta a véletlenre, több megyei napilapban hirdetést jelentetett meg, amelyben az áll, hogy az általuk bonyolított előfinanszírozás lehetőséget biztosít a termelők számára, hogy a meghirdetett időpontnál korábban, már május 15-től – tíz munkanapon belül – hozzájussanak támogatásuk 96 százalékához. Ismeretes: a faktorálás termelőt terhelő összege a támogatás négy százaléka, további öt százalékot pedig az állam áll. A hirdetésben olvasható, hogy a konzorcium a MAK területi irodáiban nyújtja szolgáltatásait.
Erre egy bonyolult együttműködési megállapodás részeként nyílik lehetőségük az érdekelteknek. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) még áprilisban együttműködési megállapodást kötött a MAK-kal és a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatallal (MVH). Ez az együttműködési megállapodás – amit értesüléseink szerint Máhr András is ellátott kézjegyével – teremti meg a lehetőségét annak, hogy a konzorcium segítségével az állami tulajdonú Kvantum Investment Rt. a MAK irodáiban országos lefedettségre leljen.
A faktoráláshoz szükséges, eddig meg nem jelent rendeletre azért van szükség, mert az államháztartási törvény eddig nem ismerte ezt a támogatási formát. Információink szerint a rendeletben olvasható lesz az is, hogy a gazdáknak járó támogatást nem maguk a termelők, hanem – első körben – a pénzintézetek kapják, s majd tőlük kerül a jogosultakhoz. A pénzintézetek támogatása azonban megint nem egyeztethető öszsze az uniós normákkal.
A konzorcium piaci fölözése csökkenti a kereskedelmi bankok lehetőségeit. Nem kizárható az az elmélet sem, amely szerint a rendelet megjelentetésével még néhány napig vár az FVM, hagyva, hogy jelentős mennyiségű szerződést kössön a Kvantum. Így viszont a termelőknek alanyi jogon járó 46 milliárd forint négy százalékának jelentős része is a társaságnál csapódik le, ami lefordítva azt jelenti, hogy a termelők agrártámogatásainak egy része az államkasszába folyik be. (A Kvantum tulajdonosa a Reorg Rt., amely felett az ÁPV Rt. gyakorolja a tulajdonosi jogokat.)
Megkerestük Faludi Sándort, a Fidesz gazdatagozatának elnökét és Lengyel Zoltán fideszes képviselőt is, akik egybehangzóan üdvözölték az előre hozott kifizetéseket, a vázolt eljárással azonban nem értettek egyet. Rámutattak arra is, hogy az egész eljárást, mivel a rendelet május 1-je után született, még notifikáltatni kell Brüsszellel. Ha az unió nemet mond, akkor kérdéses, hogy mi lesz a termelőknek juttatott összegekkel, mert azok viszszafizetése komoly veszteséget jelentene számukra. Ezért javasolják, hogy az FVM mielőbb találjon mindenki számára elfogadható megoldást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.