Rendkívüli parlamenti ülésnapot tartanak június 7-én, amelyen a gyógyszerárak megállapításáról szóló törvényjavaslatot tárgyalják – közölte Bőhm András SZDSZ-es országgyűlési képviselő, a javaslat egyik előterjesztője. Elmondta: az általa és Szabó Lajos (MSZP) által jegyzett indítvány lényege, hogy „ha rendkívüli körülmények állnak be a gyógyszerpiac területén, akkor a kormány indokolt esetben jogosult legfeljebb egy évre befagyasztani a gyógyszerek árát”. Az Alkotmánybíróság keddi határozatában azt kifogásolta, hogy a gyógyszerárakat hat hónapra befagyasztó kormányrendeletben nem indokolták megfelelően, hogy fennállnak a hatósági ár bevezetésének rendkívüli feltételei – közölte, hozzátéve: a rendelet alapjául szolgáló törvényt nem nyilvánította alaptörvénybe ütközőnek a testület.
Gál J. Zoltán kormányszóvivő azt mondta: ha szükséges, a kormány összehívja a rendkívüli ülést. Kökény Mihály egészségügyi miniszter tájékoztatása szerint a gyógyszerárak rendezése olyan társadalmi kérdés, amely milliók sorsát érinti, ezért annak alkotmányos megoldásához, ha szükséges, a parlamentnek rendkívüli ülést kell tartania.
A házszabály szerint a köztársasági elnök, a kormány vagy a képviselők egyötödének írásbeli kérelmére az Országgyűlést rendkívüli ülésszakra vagy rendkívüli ülésre össze kell hívni. A kérelemben az összehívás indokát, továbbá a javasolt időpontot és napirendet meg kell jelölni. A házelnöknek lehetőleg a javasolt, de legkésőbb az azt követő nyolc napon belüli időpontra kell a parlamentet összehívnia.
Az Alkotmánybíróság határozata szerint alkotmányellenes a gyógyszerárak befagyasztásáról szóló kormányrendelet. A testület a megsemmisített rendelkezések hatályvesztésének időpontját 2004. június 30-ában határozta meg.
Még egy fórum az egészségügyi reformról. Négypárti egyeztetést tartanak az egészségügyi reformról, mielőtt az Országgyűlés elé kerülne az új koncepció – mondta Kökény Mihály egészségügyi miniszter. Erről levélben tájékoztatta a köztársasági elnököt is. A szakminiszter arra kérte Mádl Ferencet, hogy látogasson el azokra a fórumokra – például a Nemzeti Egészségügyi Tanács ülésére –, amelyeken tárgyalnak a reformjavaslatról. Mindennek az volt az előzménye, hogy sem a kormány, sem a szocialista párt képviselője nem vett részt a Magyar Orvosi Kamara kezdeményezésére az államfő által összehívott Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal hétfői alakuló ülésén. Az új grémium tagjai a tervezett reformról is tárgyalnának. Ismeretes, hogy a sokak által élesen bírált koncepció úgynevezett ellátásszervezők révén nyereségérdekelt magánvállalkozások kezébe adná a lakosság egészségügyi ellátásának szervezését. A cégek profitot is kivehetnének a rendszerből. (Z. N.)