Terroristaként kezelt foglyok

2004. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Antonio Taguba vezérőrnagy titkos jelentése az iraki fogolykínzásokról javarészt kiszivárgott már és az amerikai sajtóban megjelent, ám annak részletesebb tanulmányozása rávilágíthat arra, hogy a korszerűnek és hatékonynak tartott amerikai haderők jelenlegi struktúrája sem veszi elejét a visszaéléseknek és az alapvető szabályzatok megszegésének, főleg, ha arra felülről érkezik biztatás.
A tábornokot az iraki hadműveletekért (idén május 14-ig) felelős 7. Összhaderőnemi Harccsoport (CJTF 7) feje, Ricardo Sanchez kezdeményezésére nevezte ki a központi parancsnokság (CENTCOM) parancsnoka illetékes vizsgálótisztté. Taguba eredeti beosztásában a koalíciós erők szárazföldi csapatai parancsnokságán (CFLCC) dolgozott, mint a támogató műveletek parancsnokának helyettese. Az általa vizsgált 372. Katonai Rendész (MP) századnál, azaz a hírhedt Abu Graib börtönben történtek rávilágítanak arra a történelmi tényre, hogy a katonaság pillanatok alatt elvesztheti a becsületét, míg annak visszaszerzése évtizedekbe telhet.
A tábornok jelentésében leírja, hogy mielőtt munkához láttak volna, tanulmányoztak egy korábbi jelentést, melyet az irakiak fogva tartásának és kihallgatásának rendszeréről írt tavaly év végén Geoffrey D. Miller vezérőrnagy, a főként Afganisztánban foglyul ejtett terrorista-gyanúsítottakat őrző guantánamói harccsoport parancsnoka. Bár ez csak a Taguba-dokumentum első része, alighanem önmagában a legérdekesebb, és szinte kész válaszokat ad a fogolykínzások körülményeivel kapcsolatban.
Miller azt vizsgálta, hogy az iraki hadszíntéren az amerikai erők milyen képességgel rendelkeznek arra nézve, hogy a foglyoktól gyorsan szerezzenek olyan információkat, melyekre műveleti döntéseket alapozhatnak. Bár közvetlen összefüggés a dokumentumból nem mutatható ki, úgy látszik, hathatott a legfelső állami vezetés által hangoztatott elv, miszerint Irak az terrorizmusellenes harc egyik hadszíntere. Miller ugyanis a Guantánamóban alkalmazott, a genfi konvenciótól szándékosan idegen normákat vette alapul Irakban is, ahol többségében hadifoglyokkal szembesültek a megszállók, nem beszélve arról, hogy a teljes iraki büntetés-végrehajtási intézményrendszer és értelemszerűen az ott ülő köztörvényesek is az ellenőrzésük alá kerültek. A kubai X-Ray táborban alkalmazott eljárásokra alapozva márpedig Miller megállapította: a fogva tartási műveleteknek (melyekért a katonai rendészek feleltek) Irakban is elő kell segíteniük a kihallgatást célzó tevékenységet. Arra tett javaslatot, hogy a fogva tartással megbízott erőket olyan kiképzésben részesítsék és úgy alkalmazzák, mellyel „megalapozzák a fogvatartottak és internáltak kihallgatását”.
A Taguba-jelentést olvasva így már nem lehet kérdéses, hogy a különbségtétel hiánya – melynek gyökerei a legfelsőbb vezetéshez vezetnek – közvetve hozzájárult a iraki foglyok megkínzásához és ahhoz, hogy az amerikai katonaság elveszítse becsületét. Ki tudja, talán ahhoz is, hogy George Bush novemberben távozni kényszerüljön.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.