Közös egyetértéssel, május 25-én megszűnt Bánáti János ügyvéd megbízása Kulcsár Attila védelmének ellátására – olvasható a jogász szűkszavú közleményében. A dokumentumból nem derült ki, hogy milyen körülmények között jutottak erre a megállapodásra az érintett felek, hiszen a „védői titoktartási kötelezettség” miatt Bánáti nem adhatott felvilágosítást a védelem megszüntetésének okáról.
Lapunk megtudta, hogy a K&H Equities Rt.-nél történt milliárdos sikkasztás és pénzmosás kulcsszereplőjének védelmét a jövőben Zámbó Gyula látja el, aki a hét évvel ezelőtt meggyilkolt Szlávy Bulcsú testőrének a jogi képviseletét is ellátja. Védencét azzal gyanúsítják, hogy tudott a hírhedt maffiavezér ellen készülő bűncselekményről.
Zámbó Gyula lapunk kérdésére elmondta: Bánáti Jánossal egy ideje közösen „vitték” a Kulcsár-ügyet, amelyet éppen ezért jól ismer. Leszögezte: nem várható a védelemben stratégiaváltás, tehát az eljárás jelenlegi szakaszában ő sem támogatja Kulcsár Attila vallomástételét. – Ez természetesen később változhat, bár ahhoz, hogy védencem beszéljen, neki is sokkal több információt kellene tudnia a terhére rótt ügyekről – hangsúlyozta.
*
Zámbó arról nem kívánt nyilatkozni, hogy a bróker miért döntött az ügyvédváltás mellett. Arra a kérdésünkre sem válaszolt, hogy pénzért vagy marketingszempontból vállalta Kulcsár Attila védelmét. Emlékezetes, Bánáti János ügyvédi juttatásait a bróker családja fizette. Legalábbis Bánáti ezt állította.
Kulcsárt korábban a Katonai Ügyészség munkatársai a Bácskai János ellen folyó büntetőeljárásban, illetve a rendőrség az ellene folyó büntetőeljárásban hallgatta ki, azonban a vallomástételt ügyvédje tanácsára gyakorlatilag mindkétszer megtagadta. Egyes vélemények szerint ez a védekezési stratégia nem volt túl eredményes, hiszen olyan cselekményeket is Kulcsár terhére írtak, amit esetleges vallomásával elháríthatott volna.
Kulcsár Attila még bécsi kiadatási őrizete alatt, elfogása után a Népszabadságnak elmondta, hogy nem akar kibújni a kihallgatás alól. Az exbróker nyilatkozatából úgy tűnt, hogy minél előbb szeretett volna hazakerülni, és a napilap szerint „kis csalódással fogadta”, hogy az elhúzódó kiadatási eljárás miatt hosszabb időt kell Ausztriában töltenie (akkor negyven napról volt szó). Köztudott, hogy a K&H volt alkalmazottja több mint nyolc hónapig maradt Bécsben, s ebben ügyvédei is szerepet játszottak.
Ismert, Bánáti János közbenjárt egy találkozó megszervezésében is, amely Kulcsár Attila és Tóth András (MSZP) nemzetbiztonsági államtitkár között jött létre. Ez még a botrány kirobbanása előtt, viszont Kulcsár titkosszolgálati megfigyelésének kezdete után történt. A megbeszélésről az MSZP-s politikus
annyit mondott, hogy az mintegy negyedóráig tartott, de értékelhető információhoz nem sikerül jutnia, Tóth ugyanis nem értette meg Kulcsár mondanivalóját.
A K&H Equities Rt. volt brókerét negyvenhat rendbeli nagyobb, illetve jelentős értékre, folytatólagosan, részben üzletszerűen elkövetett sikkasztással és negyvenhat rendbeli magánokirat-hamisítással gyanúsítják. Úgy tudjuk, hogy Kulcsár Attila társaival 1998-tól követett el pénzügyi bűncselekményeket, a rendelkezésre álló adatok alapján az elkövetési érték meghaladja a 21,5 milliárd forintot, míg az okozott kár értéke tízmilliárd forinthoz közelít.
Újabb kihallgatás. Értesüléseink szerint tegnap ismét kihallgatták El Abed Hassant: a szír pénzváltónak arról kellett beszámolnia, hogy milyen pénzügyi műveleteket végzett a K&H brókercégének ügyfeleitől elsikkasztott pénzekkel. Az arab férfi, illetve testvérének (ő szökésben van) az Inter-Európa Banknál vezetett számláira mintegy 6,2 milliárd forint érkezett, ezt kivették a pénzintézettől, és a Kulcsár által meghatározott személyekhez szállították. Úgy tudjuk, hogy Hassan a beérkezett összegeket más valutára váltotta, most ezen ügy részleteiről számolt be.