Újabb alkotmányvita

Több hónapnyi patthelyzet és helyben topogás után tegnap újabb lendületet vettek az Európai Unió jövendő alkotmányáról folytatott tárgyalások.

Hírösszefoglaló
2004. 05. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányközi konferencia külügyminiszteri szintű fordulóján a még nyitott kérdések mind napirendre kerülnek: s bár a résztvevők tegnap inkább az alapvetően technikai természetű kérdéseket vitatták meg, a miniszterek várhatóan kedden tárgyalnak majd a fajsúlyosabb problémákról, köztük – a szavazási rendszer és a minősített többség hatóköre mellett – az Európai Bizottság majdani létszámáról és összetételéről.
Az idő meglehetősen szorít, hiszen a huszonötöknek éppen egy hónapjuk maradt arra, hogy megállapodásra jussanak a még nyitott kérdésekben. Jack Straw brit külügyminiszter a tegnapi ülésre érkezve arra hívta fel a figyelmet, hogy még nehéz tárgyalásoknak néznek elébe. – Semmi sem dőlt el, amíg minden el nem dőlt – idézte az EUpolitix a brit diplomácia vezetőjének szavait. Az Európai Unió képviselői a jelek szerint mindent megtesznek azért, hogy még az ír elnökség alatt megegyezzenek, bár Jack Straw sem zárta ki annak lehetőségét, hogy a tárgyalásokat a június közepén esedékes csúcs után is folytatni kell. A mostani egyébként az első tárgyalási forduló azóta, hogy tavaly decemberben – a szavazási rendszer körüli nézeteltérések miatt – félbeszakadt a kormányközi konferencia.
A brüsszeli fordulóval egy időben háttértárgyalások kezdődtek az uniós külügyminiszteri poszt korábbi bevezetéséről – adta hírül az EUobserver. A tervek szerint a posztot csak 2009 körül töltötték volna be, ám jó páran vannak, akik azt szeretnék, ha már novemberben, azaz az új összetételű Európai Bizottság startolásával egy időben külügyminisztere lenne az EU-nak. Sajtóhírek szerint közéjük tartozik Javier Solana, az unió jelenlegi kül- és biztonságpolitikai főképviselője, aki szívesen vállalná is a külügyminiszteri posztot.
A külügyminiszterekkel párhuzamosan tanácskozást kezdtek tegnap a védelmi miniszterek is, akik a gyorsan bevethető harccsoportok létrehozásával, az EU előkészületben lévő boszniai szerepvállalásával, valamint az új európai fegyverzetbeszerzési ügynökség létrehozásával kapcsolatos terveket vitatták meg.



Török jelentés. Az Európai Bizottság a tervezettnél várhatóan egy hónappal korábban jelenteti meg a Törökországról szóló országjelentését – adta hírül az NRC Handelsblad holland napilap. A huszonötök az év végén döntenek arról, hogy megkezdik-e a csatlakozási tárgyalásokat Ankarával, s ebből a szempontból döntő jelentőségű lesz a bizottsági értékelés, amelyet eredetileg október végén adtak volna közzé. Günter Verheugen bővítési biztos szóvivője azonban nem erősítette meg a hírt. A török–EU-kapcsolatok terítékre kerültek Tony Blair brit kormányfő tegnapi ankarai látogatásán is. Nagy-Britannia támogatja a török tagságot. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.