Egyéves börtönbüntetésre ítélte a Bagdadban felállított amerikai katonai törvényszék az iraki Abu Graib börtönben véghezvitt fogolykínzások ügyében az első per vádlottját, Jeremy Sivitset. A katonát egyebek mellett azzal vádolták, hogy ő készítette az immár világszerte ismert fotót, amelyen lemeztelenített iraki foglyokat emberi piramis alkotására kényszerítenek. E vádpont szövegén Sivits apró módosítást kért, a másik négy pontban – őrizetesek kétrendbeli bántalmazása, erre való összeesküvés, kötelességmulasztás – viszont beismerte bűnösségét. A vádlott megállapodott a katonai hatóságokkal, hogy katonai bíró ítélkezzen az ügyében, esküdtszék és ügyészi tanács nélkül.
Mindeközben egyre több részlet derül ki a fogolykínzásokkal kapcsolatban. Az amerikai hadsereg Irakban szolgáló tisztségviselői korlátozni próbálták a Nemzetközi Vöröskereszt helyszíni ellenőrzéseit a bagdadi Abu Graib börtönben – állította tegnapi számában a The New York Times. A lap szerint miután a Vöröskereszt szóvá tette a foglyokkal való bánásmódot, az amerikai katonák közölték, hogy előzetesen egyeztessék az időpontot a börtönblokkban tervezett látogatásokra. A nemzetközi szervezet munkatársai maguk is szemtanúi voltak, vagy mások beszámolóiból tudtak arról, hogy a sötét betoncellákban napokig ruhátlanul tartották a foglyokat, s fejükre női fehérneműt húztak. A szenátus katonai bizottsága tegnap meghallgatta John Abizaid tábornokot, az amerikai középső parancsnokság vezetőjét, Ricardo Sanchez altábornagyot, az Irakban állomásozó amerikai szárazföldi erők főparancsnokát, valamint Geoffrey Miller vezérőrnagyot, a guantánamói fogolytábor volt parancsnokát, aki az Abu Graib börtön „guantánamósítását” javasolta. Tegnap a Human Rights Watch emberi jogi szervezet is elítélte az Egyesült Államokat a hadifoglyok jogállását szabályozó genfi egyezményt megsértéséért.
Az amerikai hadsereg el akarja tussolni az iraki foglyokon elkövetett visszaélések méretét – vélekedik Samuel Provance őrmester, aki az ABC amerikai televíziónak nyilatkozva kijelentette, hogy többtucatnyi katona vett részt a visszaélésekben. Provance kezelte azt a szupertitkos számítógépes hálózatot, amelyet a katonai hírszerzés használt a börtönben.
Maradásra készülnek az amerikaiak. Elemzői jóslatok ellenére az iraki hadszíntéren arra utaló jelek tapasztalhatók, hogy az amerikai megszállók hoszszabb távra rendezkednek be. Az amerikai bázisokon dolgoznak a betonkeverők, javítják az utakat és az infrastruktúrát, a katonákat sátrakból konténerekbe és permanens létesítményekbe költöztetik. Míg jelenleg száz kisebb-nagyobb támaszpontot használnak, a jövőben ezek száma 14-re csökken, amelyek helyének kiválasztása során a feltűnés kerülése az elsődleges szempont. Elhagyják Szaddám Huszein palotáit, a nemzetközi repülőteret visszaadják az irakiaknak. Hasonló folyamat zajlik az öböltérségben is: Katarban, Kuvaitban és Ománban jelentős építkezéseket folytatnak az iraki megszállás logisztikai biztosítása végett. (Z. G.)