Vallott az első vádlott

Tegnap jelentkezett az al-Kaida iraki koordinátora, és közölte, hogy a szervezet hajtotta végre az iraki ideiglenes kormányzó tanács elnöke ellen elkövetett merényletet. Mindeközben egyre több nyilatkozat lát napvilágot a fogolykínzásokkal kapcsolatban, és megkezdődött az első per is.

Hírösszefoglaló
2004. 05. 20. 17:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyéves börtönbüntetésre ítélte a Bagdadban felállított amerikai katonai törvényszék az iraki Abu Graib börtönben véghezvitt fogolykínzások ügyében az első per vádlottját, Jeremy Sivitset. A katonát egyebek mellett azzal vádolták, hogy ő készítette az immár világszerte ismert fotót, amelyen lemeztelenített iraki foglyokat emberi piramis alkotására kényszerítenek. E vádpont szövegén Sivits apró módosítást kért, a másik négy pontban – őrizetesek kétrendbeli bántalmazása, erre való összeesküvés, kötelességmulasztás – viszont beismerte bűnösségét. A vádlott megállapodott a katonai hatóságokkal, hogy katonai bíró ítélkezzen az ügyében, esküdtszék és ügyészi tanács nélkül.
Mindeközben egyre több részlet derül ki a fogolykínzásokkal kapcsolatban. Az amerikai hadsereg Irakban szolgáló tisztségviselői korlátozni próbálták a Nemzetközi Vöröskereszt helyszíni ellenőrzéseit a bagdadi Abu Graib börtönben – állította tegnapi számában a The New York Times. A lap szerint miután a Vöröskereszt szóvá tette a foglyokkal való bánásmódot, az amerikai katonák közölték, hogy előzetesen egyeztessék az időpontot a börtönblokkban tervezett látogatásokra. A nemzetközi szervezet munkatársai maguk is szemtanúi voltak, vagy mások beszámolóiból tudtak arról, hogy a sötét betoncellákban napokig ruhátlanul tartották a foglyokat, s fejükre női fehérneműt húztak. A szenátus katonai bizottsága tegnap meghallgatta John Abizaid tábornokot, az amerikai középső parancsnokság vezetőjét, Ricardo Sanchez altábornagyot, az Irakban állomásozó amerikai szárazföldi erők főparancsnokát, valamint Geoffrey Miller vezérőrnagyot, a guantánamói fogolytábor volt parancsnokát, aki az Abu Graib börtön „guantánamósítását” javasolta. Tegnap a Human Rights Watch emberi jogi szervezet is elítélte az Egyesült Államokat a hadifoglyok jogállását szabályozó genfi egyezményt megsértéséért.
Az amerikai hadsereg el akarja tussolni az iraki foglyokon elkövetett visszaélések méretét – vélekedik Samuel Provance őrmester, aki az ABC amerikai televíziónak nyilatkozva kijelentette, hogy többtucatnyi katona vett részt a visszaélésekben. Provance kezelte azt a szupertitkos számítógépes hálózatot, amelyet a katonai hírszerzés használt a börtönben.



Maradásra készülnek az amerikaiak. Elemzői jóslatok ellenére az iraki hadszíntéren arra utaló jelek tapasztalhatók, hogy az amerikai megszállók hoszszabb távra rendezkednek be. Az amerikai bázisokon dolgoznak a betonkeverők, javítják az utakat és az infrastruktúrát, a katonákat sátrakból konténerekbe és permanens létesítményekbe költöztetik. Míg jelenleg száz kisebb-nagyobb támaszpontot használnak, a jövőben ezek száma 14-re csökken, amelyek helyének kiválasztása során a feltűnés kerülése az elsődleges szempont. Elhagyják Szaddám Huszein palotáit, a nemzetközi repülőteret visszaadják az irakiaknak. Hasonló folyamat zajlik az öböltérségben is: Katarban, Kuvaitban és Ománban jelentős építkezéseket folytatnak az iraki megszállás logisztikai biztosítása végett. (Z. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.