Vita az euró bevezetésének időpontjáról

Az eurózónához csatlakozás elhalasztása a bizonytalanságot, a kormány tehetetlenségét mutatja – vélekedett tegnap a parlamentben napirend előtt Varga Mihály (Fidesz). A kormányfő szerint viszont az euró nem cél, hanem eszköz, és nem szabad sürgetni a bevezetését. Medgyessy Péter cáfolta, hogy újabb megszorító csomagra készülne a kabinet. A T. Ház az áldását adta arra, hogy népszavazást tartsanak a kórház-privatizációról.

Kis Ferenc
2004. 05. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország 2008. január 1-jétől bevezeti az eurót. Ez nemzeti ügy, minden magyar ügye, gazdasági növekedést, több munkahelyet és alacsony inflációt hoz magával. Az euró bevezetése jelkép – idézte tegnap a parlamentben napirend előtt Varga Mihály (Fidesz) Medgyessy Péter miniszterelnök 2003 júniusi nyilatkozatát. A képviselő szerint az euró bevezetése mára a bizonytalanság, a tehetetlenség és a sodródás jelképe, utalva arra, hogy a kormány a múlt héten 2010. január 1-jére tolta ki ezt a fontos időpontot. – Érez-e felelősséget Medgyessy Péter, hogy kormánya rossz gazdaságpolitikája miatt két évet csúszik az euró bevezetése? – kérdezte Varga. A kabinetnek azt a nyilatkozatát is számon kérte, amely szerint a következő négy évben 2000 milliárd forinttal csökkentik az állami kiadásokat. Ez az otthonteremtési támogatások újabb megnyirbálását, a bérek további befagyasztását és azt fogja-e jelenteni, hogy jövőre is a nyugdíjasok hiteleznek a kormánynak? – vetette fel.
Veres János, a Pénzügyminisztérium államtitkára hazugságnak nevezte Varga Mihály szavait. Ugyanakkor elismerte, hogy a következő időszakban az állami kiadásokból jelentős összeget kell megtakarítani az euró 2010-es bevezetése érdekében.
Az euró magyarországi bevezetésével kapcsolatban tett fel azonnali kérdést a miniszterelnöknek Molnár Albert (MSZP). A képviselő arra volt kíváncsi, hogy megalapozottak-e Varga Mihály azon kijelentése, amely szerint az euró 2010-es bevezetése hátrányosan érinti a nemzetgazdaságot. Medgyessy Péter hangsúlyozta: az euró nem cél, hanem eszköz, amely növeli a gazdaság stabilitását, a befektetések biztonságát. Ugyanakkor fontosabbnak nevezte, hogy az ehhez szükséges feltételeket teljesíteni tudja az ország. – Nem szabad erőltetni, sürgetni az euró bevezetését, mert az problémákat idézhet elő a gazdaságban. Varga Mihály után a fideszes Tállai András is feltette a kérdést, ezúttal a kormányfőhöz intézve: igaz-e, amit Draskovics Tibor pénzügyminiszter nyilatkozott, hogy a következő négy évben 2000 milliárd forinttal csökkenteni kell az állam kiadásait? Tállai szerint ez újabb súlyos megszorító csomaggal ér fel. A miniszterelnök cáfolta, hogy megszorításokra készülne a kormány. Mint mondta, ezzel ellentétben adócsökkentést terveznek. Hozzátette: az adócsökkentéshez le kell faragni az állami kiadásokat is.
A kormány nehéz feltételekkel vette át a mezőgazdaságot, de sikerült elérnie, hogy az uniós támogatások eljussanak vidékre – mondta el a kormány részéről tegnap napirend előtt Németh Imre agrárminiszter. Kifejtette: európai uniós forrásokra április 30-ig több mint 8800 pályázat érkezett be 415 milliárd forint értékben, az agrárcsatlakozási hitelprogram keretében pedig 220 milliárd forint erejéig kötöttek szerződéseket.
Turi-Kovács Béla (Fidesz) szerint a szocialisták ágazatok sorát vezették válságba, 1949-ben volt anynyi sertés Magyarországon, mint most. Font Sándor (MDF) arra mutatott rá: Szlovákiában már kifizették a gazdáknak azt a 30 százalékot, amit az ország saját forrásból rakhat hozzá az uniós támogatások-hoz. Magda Sándor (MSZP) úgy vélte: az agrárium az ellenzék nélkül is sikerre van ítélve, Kuncze Gábor (SZDSZ) szerint pedig az ágazat az előző ciklusban a „hőzöngők áldozatává” vált.
Bőhm András (SZDSZ) arról beszélt, hogy a Magyar Olimpiai Bizottságnak le kellene mondatnia elnökét, Schmitt Pált, és elengedni a politikai pályára, valamint méltó módon meg kell emlékeznie Jancsó Istvánról, aki nemmel szavazott húsz évvel ezelőtt a Los Angeles-i olimpia bojkottjára. Mesterházy Attila, a sporttárca politikai államtitkára úgy vélte: történelmi távlatból könnyebb bátrabbnak lenni, szerinte mindig volt lehetőség a választásra, most sincs késő erre.
(„Méltánytalannak tartom, hogy személyemet egyáltalán öszszefüggésbe hozzák a Los Angelesben megrendezett olimpiai játékok bojkottjával, amihez semmi közöm nem volt. Azoknak kellene szégyellniük magukat, akik a Moszkvában született döntést ráerőltették a Magyar Olimpiai Bizottságra, s ezáltal az egész magyar sportra” – áll Schmitt Pál közleményében.)
– Valóban tervbe vette-e a szaktárca a kollégiumi díjak emelését? – kérdezte interpellációjában Pósán László (Fidesz). Itt említette azt is, hogy a kormány nem váltotta be a tízezer új kollégiumi férőhely létesítésére vonatkozó ígéretét. Magyar Bálint oktatási miniszter válaszából az derült ki, hogy a kollégiumi díjakat a tárca 7–12 százalékkal emeli meg várhatóan. Beadvánnyal fordul az ügyészséghez Körömi Attila független képviselő, mert szerinte alapos a gyanú, hogy az Európai Unió Kommunikációs Közalapítvány (EUKK) hűtlen kezelést követett el, mivel a rábízott közpénzből nem tájékoztatta megfelelően az állampolgárokat.
A parlament elfogadta a helyi önkormányzatok címzett támogatását szabályozó törvénymódosítást, amely szerint az uniós finanszírozással megvalósuló beruházások központi támogatásban nem részesülhetnek.
A T. Ház tegnap 294 igen szavazattal 3 tartózkodás mellett az áldását adta arra, hogy népszavazást tartsanak a kórház-privatizációról. A parlament időpontot nem határozott meg, arról Mádl Ferenc köztársasági elnöknek kell döntenie. A parlamentnek azért kellett határoznia a referendumról, mert a Munkáspárt más szervezetek támogatásával összegyűjtötte a népszavazás kötelező kiírásához szükséges kétszázezer aláírást.



Besúgó volt-e Barabás Miklós?
Igaz-e, hogy a volt III/III-as csoportfőnökség egyengette a karrierjét Barabás Miklósnak, aki most az unió gazdasági és szociális bizottságában a Magyarországot megillető négy hely egyikének várományosa? – kérdezte interpellációjában Bagó Zoltán (Fidesz). Emlékeztetett, hogy az Európai Néppárt határozatot fogadott el arról: azok a kelet-európai politikusok, akik uniós posztra pályáznak, hozzák nyilvánosságra szakmai és politikai múltjukat a volt kommunista országokban. Közölte: egy újságcikk szerint Barabás Miklós, a budapesti Európa Ház igazgatója, lehet hogy egykori III/III-as ügynök.
Válaszában Kovács László külügyminiszter kijelentette: biztos abban, hogy a fenti információt közlő lapnak állításáért felelősséget kell vállalnia, s e felelősségben az interpelláló Bagó Zoltánnak is osztoznia kell. Mint mondta: nincs tudomása arról, hogy Barabás kapcsolatban állt volna a III/III-as ügyosztállyal, illetve az egyengette volna karrierjét. Erről – tette hozzá – azért sem tudhat, mert ha fenn állt volna a kapcsolat, az akkor is államtitoknak minősülne. Kovács ezen kijelentését nevetés kísérte az ellenzéki padsorokban, amire a miniszter-pártelnök kijelentette: az MSZP politikusaira nem jellemző, hogy államtitkok birtokában lennének, és ezt a parlamentben használnák fel. Bagó Zoltán – aki nem fogadta el a miniszteri választ – felidézte Czinner Tibor jogtörténész szavait, akiről egy debreceni egyetemista társa rendszeresen jelentéseket készített. Felhívta a figyelmet arra, hogy Barabás Miklós ismert életrajza és a Czinner Tiborról jelentéseket készítő személy életrajza között kísérteties a hasonlóság. A parlament 165 igen szavazattal, 125 nem voks ellenében elfogadta a miniszteri választ. Az SZDSZ-frakció tagjai nem nyomtak gombot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.