A nagy amerikai

George H. Walker
2004. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ronald Reaganre emlékezett Amerika és a világ. Egy olyan emberre, aki határozott elveket és értékeket képviselt, akinek markáns elképzelése volt Amerikáról és a világról egyaránt. A világnak ezt a részét szabadnak és demokratikusnak álmodta. 1987. június 12-én a berlini fal tövében állva mondta azóta híressé vált szavait: „Gorbacsov úr, jöjjön és nyissa ki ezt a kaput! Gorbacsov úr, döntse le ezt a falat!” Akkor még nem sejtette, Magyarország lesz az az állam, amely közvetve ugyan, de elsőként reagál erre a felszólítására és megnyitja határait, hogy véget vessen a kommunizmusnak Kelet-Közép-Európában.
Kiváló vezetői és politikusi képességei mellett Reagan elnök jószívű, karizmatikus, nyílt és határozott ember volt. Ezeket a tulajdonságait az évek során több alkalommal is volt lehetőségem megfigyelni. Első találkozásunkra szülőhelyemen, Missouri állam St. Louis városában került sor 1976-ban, amikor a közösség politikailag aktív tagjaival találkozott, hogy kiválasszuk az 1980-as választásokon induló lehetséges elnökjelölteket. Emlékszem szavaira: „Vegyenek engem is számításba!”
És mi ezt tettük, akárcsak más amerikaiak.
Amikor 1984-ben újra jelöltette magát, én lettem az egyik kampányfőnöke Missouri államban. Ebben a minőségemben sokszor volt alkalmam találkozni vele. Walter Mondale demokrata párti jelölttel folytatott első vitája után őszintén gratuláltam kiváló szerepléséhez. A rá jellemző szerénységgel így válaszolt: „Valóban így gondolja? Aggódom, hogy nem úgy sikerült, ahogy kellett volna.” Ez a megjegyzés jellemző volt arra az emberre, aki felesége, Nancy Reagan szerint „nélkülözött minden hiúságot”. Gyanítom azért, mert Reagan elnök mindig is a csapatmunkára törekedett. Mindenkit tisztelt és mindenkiben meglátta a méltóságot. Természetesen nem véletlen, hogy unokatestvérem, George H. W. Bush, aki akkoriban Reagan alelnöke volt, egyszer azt monda nekem, a főnöke „a legkedvesebb ember, akivel valaha találkozott”. A kedvessége volt az egyik legjellemzőbb tulajdonsága. Egyformán nyilvánította ki a Fehér Ház tisztviselőivel, illetve a világ vezetőivel szemben. Reagan elnök másik szinte védjegyének tekintett tulajdonsága a humora volt. Gyakran mesélt vidám történeteket a Fehér Házban tartott értekezletek alatt, s unokatestvérem hasonló sztorikat kért tőlünk és a család más tagjaitól, hogy ő is ilyenekkel szórakoztathassa főnökét.
Reagan elnök ugyanolyan ékesszólóan és világosan fejezte ki magát történelmi események alkalmával, mint humoros történetei előadása közben. A svájci Genfben tartott egyik szovjet–amerikai csúcstalálkozó előestéjén például azt mondta: „Életem során négyszer küldték katonáinkat idegen országokba harcolni. Földi maradványaik megtalálhatók Flandria földjeitől a csendes-óceáni szigetekig. Sohasem hódítás céljából küldték ezeket a fiatalembereket távol a hazájuktól. Hazaérkezésük után sohasem követeltek tőlük egyetlen talpalatnyi idegen földet sem, mint háborús trófeát. Ellenségeink a múltban is sokszor elfelejtették, hogy mi, amerikaiak, irtózunk a háborútól, szeretjük a szabadságot, és készek vagyunk áldozatokat hozni érte. Nemcsak azért szeretjük, mert hasznos és praktikus, hanem azért is, mert erkölcsileg helyes és igazságos.” A fal ledőlt, a demokrácia megvalósult. Ronald Reagan maradandó öröksége egyengette az utat az események megvalósulásához. Optimizmusa határtalan volt, hasonlóan a most megnyilvánuló tisztelethez és csodálathoz egy olyan ember iránt, aki oly sokat tett Amerika és a világ népeiért.

A szerző az Egyesült Államok magyarországi nagykövete

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.