A valódi előrelépés az állatvédelem terén csak széleskörű összefogással és hatékony együttműködésekkel valósulhat meg. Ennek egyik fontos példája a polgárőrséggel kialakított szakmai partnerség, amely Ovádi Péter kormánybiztos támogatásával 2023 óta kézzelfogható eredményeket hoz – vallja a Közös Ügyünk az Állatvédelem Alapítvány. Az állatvédők azt is közölték, hogy az előrejelzések szerint idén mintegy ötezer órányi állatvédelmi előadást és bemutatót fognak tartani a polgárőrök országszerte, emellett más szervezethez nem hasonlítható kiterjedtségű állatvédelmi jelzőrendszerként is működnek, fokozódó hatékonysággal.

Az állatvédelem terén megvalósuló, évről évre látványosabb eredmények előzménye az a 2023. március 29-én Dunakeszin aláírt együttműködési megállapodás, amelyet Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos, Vetter Szilvia, az alapítvány kuratóriumi elnöke és Túrós András, az Országos Polgárőrszövetség elnöke kötött meg. A megállapodás célja az állatvédelem és a bűnmegelőzés közötti kapcsolat elmélyítése, az állatvédelmi ismeretterjesztés támogatása és a felelős állattartás országos szintű népszerűsítése volt.
Az állatvédelmi programot a gyakorlatban elsősorban a helyi polgárőr egyesületek bűnmegelőzési járőrszolgálatai valósítják meg. Az országos lefedettséggel tevékenykedő, büntetlen előéletű polgárőrök az általuk tapasztalt vagy a lakosság által bejelentett állatvédelmi ügyeket a jelenleg finomhangolás alatt álló jelzőrendszer útján továbbítják a rendőrségnek, a jegyzőnek vagy más illetékes hatóságnak.
A hatáskörrel és illetékességgel rendelkező állatvédelmi hatóság mielőbbi értesítése már önmagában is hatékony segítség.
A polgárőrség nem állatmentéssel foglalkozik, hanem jelző- és közvetítőszerepet tölt be a rendszerben, támogatva a hatóságok munkáját. A helyi civil állatvédő szervezetekkel való együttműködés szintén fontos eleme a hatékony és gyors beavatkozásnak, amely a települési állatvédelem egyik kulcsa.
Az idei év első öt hónapjában az Országos Polgárőrszövetség kutyás szolgálati és állatvédelmi tagozatának tagjai összesen 823 órányi állatvédelmi előadást és bemutatót tartottak. Ez az adat önmagában is jelentős, ugyanakkor a tagozat szakmai előrejelzései szerint az év hátralévő részében tovább bővül a tevékenység. Mindez országosan, éves szinten közel 5000 órányi állatvédelmi tevékenységet prognosztizál 2025-re. Ez azt jelenti, hogy a polgárőrök hetente közel száz órában tesznek az állatvédelemért: oktatnak, szemléletet formálnak.
A kutyás polgárőrök szolgálata pedig valódi állatvédelmi mintaként áll a közösségek előtt: jól tartott, jól képzett kutyáik nemcsak a szolgálatban, hanem az állatokkal való bánásmód terén is példát mutatnak.