Kína–EU-csúcstalálkozó lesz Pekingben

Pekingbe látogatnak a héten az Európai Unió vezetői. Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét és Antonio Costát, az Európai Tanács elnökét Hszi Csin-ping kínai elnök is fogadja.

2025. 07. 22. 12:29
Hszi Csin-ping kínai elnök Fotó: Xinhua via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A diplomáciai kapcsolatok felvételének 50. évfordulójának alkalmából Kína és az Európai Unió csúcstalálkozót tart Pekingben a héten – számol be róla az Origó a Reuters hírügynökségre hivatkozva. A találkozó célja a kereskedelmi viták rendezése és a globális kereskedelmi bizonytalanságok kezelése.

Hszi Csin-ping kínai elnök fogadja az EU vezetőit
Hszi Csin-ping kínai elnök fogadja az EU vezetőit  (Fotó: AFP)

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és António Costa, az Európai Tanács elnöke csütörtökön látogat Kínába, ahol Hszi Csin-ping kínai elnökkel találkoznak. Li Csiang kínai miniszterelnök az uniós vezetőkkel közösen elnököl a 25. Kína–EU csúcstalálkozón.

A találkozó időzítése kulcsfontosságú, hiszen a globális kereskedelmi feszültségek fokozódnak. Peking szorosabb gazdasági és politikai kapcsolatokat keres az EU-val, hogy ellensúlyozza az Egyesült Államokkal való kapcsolatainak bizonytalanságait.

Az EU–Kína kapcsolatok 2021-ben romlottak meg jelentősen, amikor Brüsszel szankciókat vezetett be kínai tisztviselők ellen a Hszincsiang tartományban feltételezett emberi jogi jogsértések miatt. Peking gyors ellenlépésekkel válaszolt.

A kapcsolatokat az utóbbi években különböző kereskedelmi viták is terhelték, többek között a kínai gyártmányú elektromos járművek, az európai brandy és sertéshús, az orvosi eszközök kormányzati beszerzései és a ritkaföldfémek ügyében.

Von der Leyen egy nemrégiben tartott beszédében dicsérte Kína gazdasági fejlődését, de bírálta az országot a globális piacok elárasztásáért, a saját piacához való korlátozott hozzáférésért és Oroszország háborús gazdaságának de facto támogatásáért.

Az EU, amely Kínát „együttműködési partnernek, gazdasági versenytársnak és rendszerszintű riválisnak” nevezi, hangsúlyozta a kapcsolatok javításának szükségességét a globális kereskedelmi bizonytalanságok közepette.

Borítókép: Hszi Csin-ping kínai elnök (Fotó: Xinhua via AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.