A diplomáciai kapcsolatok felvételének 50. évfordulójának alkalmából Kína és az Európai Unió csúcstalálkozót tart Pekingben a héten – számol be róla az Origó a Reuters hírügynökségre hivatkozva. A találkozó célja a kereskedelmi viták rendezése és a globális kereskedelmi bizonytalanságok kezelése.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és António Costa, az Európai Tanács elnöke csütörtökön látogat Kínába, ahol Hszi Csin-ping kínai elnökkel találkoznak. Li Csiang kínai miniszterelnök az uniós vezetőkkel közösen elnököl a 25. Kína–EU csúcstalálkozón.
A találkozó időzítése kulcsfontosságú, hiszen a globális kereskedelmi feszültségek fokozódnak. Peking szorosabb gazdasági és politikai kapcsolatokat keres az EU-val, hogy ellensúlyozza az Egyesült Államokkal való kapcsolatainak bizonytalanságait.
Az EU–Kína kapcsolatok 2021-ben romlottak meg jelentősen, amikor Brüsszel szankciókat vezetett be kínai tisztviselők ellen a Hszincsiang tartományban feltételezett emberi jogi jogsértések miatt. Peking gyors ellenlépésekkel válaszolt.
A kapcsolatokat az utóbbi években különböző kereskedelmi viták is terhelték, többek között a kínai gyártmányú elektromos járművek, az európai brandy és sertéshús, az orvosi eszközök kormányzati beszerzései és a ritkaföldfémek ügyében.
Von der Leyen egy nemrégiben tartott beszédében dicsérte Kína gazdasági fejlődését, de bírálta az országot a globális piacok elárasztásáért, a saját piacához való korlátozott hozzáférésért és Oroszország háborús gazdaságának de facto támogatásáért.
Az EU, amely Kínát „együttműködési partnernek, gazdasági versenytársnak és rendszerszintű riválisnak” nevezi, hangsúlyozta a kapcsolatok javításának szükségességét a globális kereskedelmi bizonytalanságok közepette.
Borítókép: Hszi Csin-ping kínai elnök (Fotó: Xinhua via AFP)