Az ellenzéki győzelem eldöntheti Belka sorsát

Csalódást okozott az alacsony választási részvétel, és meglepetés a két euroszkeptikus párt különösen jó szereplése az európai parlamenti választásokon Lengyelországban. A kormánykoalíció veresége és a látványos ellenzéki előretörés egyben tovább növeli az előre hozott választások amúgy is levegőben lógó lehetőségét is.

Munkatársunktól
2004. 06. 15. 18:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Némi ingerültséggel az állampolgári éretlenség jeleként értékelte Aleksander Kwasniewski elnök a 20 százalék körüli részvételi arányt, amely a legalacsonyabb a rendszerváltás óta rendezett valamennyi választás közül. Az államfő szerint a választások eredményeinek mély elgondolkodásra kell ösztönözniük a politikai pártokat. Hasonlóan kiábrándult a liberális Gazeta Wyborcza, amely úgy fogalmaz, hogy fáradt arcát mutatta a lengyel demokrácia. A lap szerint a két euroszkeptikus párt második és harmadik helye megdöbbentő, rontja Lengyelország képét és pozícióját Európában. Nem véletlen, hogy a már kampány egyik központi eleme volt a populista Önvédelem lejáratása. „Ha Lepper hatalomra kerül, szökj át Svédországba!” – próbálták diszkreditálni az ilyen és hasonló szlogenek a pártvezért. A baloldali kormánykoalíció ötödik helye ezzel szemben aligha meglepetés, a Baloldali Demokratikus Szövetség kettészakadásával nemrég létrejött Lengyel Szociáldemokrácia pedig (5,07 százalék) éppen csak vette az akadályt, ami azt jelzi, hogy a választói tábor kiépítése hosszabb és nehezebb folyamat, mint médiasikereket elérni.
A Lengyelországnak jutó 54 mandátumon hét párt osztozik. A választásokat az ellenzéki pragmatikus liberális Polgári Platform nyerte 23,48 százalékkal, ami 14 mandátumot ér. A két euroszkeptikus ellenzéki párt, a radikális nemzeti Lengyel Családok Ligája 16,42, az Önvédelem pedig 11,55, a szintén ellenzéki jobbközép Jog és Igazságosság 12,52 százalékot szerzett. Ötödik a kormányzó Baloldali Demokratikus Szövetség – Munka Uniója koalíció (9,11 százalék), hatodik a Lengyel Parasztpárt (6,88 százalék) és bejutott még az Európai Parlamentbe a lengyel törvényhozásból legutóbb kiesett konzervatív-liberális rendszerváltó Szabadság Uniója is (6,92 százalék).
Ezek az eredmények erősen rontják a Kwasniewski által a múlt pénteken ismételten kormányfővé kinevezett Marek Belka parlamenti elfogadásának esélyeit. Belka először május 2-án, Leszek Miller volt kormányfő lemondása után kapott miniszterelnöki megbízatást. Minthogy a szejm nem szavazott bizalmat neki, május 14-én kormányával együtt benyújtotta lemondását, amelyet az államfő elfogadott. A szejmnek a második alkotmányos lépésben nem sikerült a kormányalakítás, ezért a kezdeményezés visszaszállt az államfőre, aki hangsúlyozta, ha Belka most sem kapja meg a bizalmat, a választásokat 45 napon belül meg kell tartani. Ez azt jelenti, hogy nagy valószínűséggel augusztus 8-án lennének az előre hozott választások.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.