Két és fél éves börtönbüntetésre ítéltek Szíriában egy férfit, aki egy betiltott honlapról anyagot töltött le, és azt másoknak is továbbította. A 32 éves Abdul Rahmán al-Sagurit már tavaly februárban letartóztatták, a hivatalos indoklás szerint „a nemzet erkölcsét megrendítő hamis információk” közlése miatt. Hasonló vádakkal illetnek három másik férfit is, az ő ügyükben egyelőre még nem született ítélet. Az ő bűnük az, hogy egy Egyesült Arab Emírségekben működtetett honlapra „hamis adatokat” tartalmazó üzenetet juttattak el. A példátlan szíriai esetekről az Amnesty International is tudomást szerzett, és folyamatosan nyomást gyakorol a damaszkuszi kormányra az érintettek szabadon bocsátása érdekében. A nemzetközi emberjogi szervezet kiáll a tavaly júliusban őrizetbe vett Maszúd Hamid újságíró mellett is, aki egy fővárosi kurd tüntetésről készített fényképeket helyezett el a világhálón. A 29 éves férfit éppen akkor tartóztatták le, amikor vizsgájára készült a damaszkuszi egyetemen.
Ezek az esetek már csak azért is elgondolkodtatók, mert a két éve hatalomra jutott Basar el-Aszad szíriai elnök engedélyezte a mobiltelefonok és az internet használatát. Az orvosi diplomáját Nagy-Britanniában megszerző Aszad köztudottan támogatja az ország műszaki fejlesztését, egyúttal ő a Szíriai Számítógépes Egyesület elnöke is. Bár az internethasználat immáron nem illegális Szíriában, az emberjogi szervezetek gyanúja szerint az állam továbbra is felügyeli az adatátvitelt. Jól példázza ezt, hogy a hivatalos szervek megtiltották egy sereg ellenségesnek nyilvánított honlap látogatását. Ezek közé tartoznak a pornográf tartalmú, az Izrael-párti és a szíriai vezetést bíráló website-ok. Tavaszszal nagy felháborodást keltett, amikor a szír hatóságok betiltottak két kurd nyelvű honlapot is.
Szíriában a világháló használata ugyanakkor még nem igazán elterjedt, a kereskedők is libanoni szervereken keresztül bonyolítják le pénzügyleteiket.
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
