Fizet-e az állam a tartozásokért?

Várhatóan ma hozza meg ítéletét a Legfelsőbb Bíróság (LB) gazdasági tanácsa abban az ügyben, amelyet az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. kezdeményezett a tönkrement állami vállalatok tartozásainak ügyében. A Magyar Nemzet megkereste a vagyonkezelő szervezetet, amely írásban tegnap azt a tájékoztatást adta: „Megkaptuk a kérdéseket, holnap válaszolunk rájuk.”

2004. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár Magyarországon nincs precedensjog – azaz egy ítélet csak arra az egy ügyre érvényes, amelynek kapcsán indították –, mégis iránymutatásul szolgálhat az LB mai, a hajdani szolnoki tejipari vállalat ügyében hozott jogerős ítéletének felülvizsgálata.
Várhatóan ma hozza meg ítéletét a Legfelsőbb Bíróság gazdasági tanácsa abban az ügyben, amelyet az ÁPV Rt. kezdeményezett a tönkrement állami vállalatok tartozásainak ügyében – adta hírül tegnap a Magyar Hírlap. Lapunk megkereste a vagyonkezelőt, amely írásban tegnap azt a tájékoztatást adta: „Megkaptuk a kérdéseket, holnap válaszolunk rájuk.”
Mint ismert, a tizenöt évvel ezelőtti rendszerváltozás után több mint ezerötszáz egykori állami vállalat ment tönkre, s jutott csődbe vagy került a felszámolás, illetve végelszámolás sorsára azután, hogy részvénytársasági formában magánosították azokat. Ugyanakkor a tulajdonos egy ideig az állam maradt. E vállalatok vagyona azóta „elolvadt”, a részvények pedig ma már semmit sem érnek. Ez az oka annak, hogy az érintett vállalatok szerződéses partnerei és beszállítói nem juthattak hozzá járandóságukhoz. Több cég – miután nem tudott éveket várni a szolgáltatása, áruja ellenértékére – eladta követelését az erre szakosodott behajtótársaságoknak.
A lapunk által megkérdezett jogi szakember véleménye szerint – kamatokkal együtt – akár százmilliárd forintjába is kerülhet az államnak, amennyiben ma elveszíti a pert. A szakember közölte: nem csak a szolnoki tejipari vállalat jár „ebben a cipőben”, hiszen legalább ötven hasonló ügyben kezdeményeztek már eljárást, amelyek között ott van a Csepeli Csőgyár is. Felhívta a figyelmet arra: Magyarországon nincs precedensjog, csak konszernjog. Ez utóbbi sem biztos, hogy megáll, mert az ÁPV Rt. jogelődje, az Állami Vagyonügynökség (ÁVÜ) az állam költségvetési szerve volt, s nem gazdálkodó szervezet. A konszernjog viszont csak a gazdasági társaságokra – kft., rt. stb. – vonatkozik.
Ezzel szemben az érintettek mind beperelték az ÁPV Rt.-t, s a csődbe ment cég teljes tartozását követelték a vagyonkezelőtől. Álláspontjuk szerint ugyanis a részvények több mint 75 százalékát birtokló tulajdonos teljes felelősséggel tartozik a vállalat ténykedéséért, mivel az irányítási jogkört gyakorló többségi tulajdonos (ÁPV Rt.) meghatározhatja a cégek gazdálkodását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.