Hármas körben döntenek az unióban

Egyik sem abszolút, ugyanakkor egyik sem nélkülözhető – röviden így jellemezhetnénk az Európai Unió híres intézményi háromszögét, az Európai Bizottság, az Európai Parlament és az EU tanácsa alkotta triót, már ami a döntéshozatalban betöltött szerepét illeti.

Ruff Orsolya
2004. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Bizottságot (EB) némi túlzással és nagy adag leegyszerűsítéssel az unió kormányaként szokták emlegetni. (Ezért is van aztán, hogy a legtöbbször – tévesen – „Brüsszelt” hibáztatják.) Az EB ugyanakkor – amelynek tagjait a kormányok nevezik ki, és az Európai Parlament (EP) hagyja jóvá – csak kezdeményezhet és végrehajthat, de nem dönthet. Dönteni csak a miniszterek tanácsa tud, többnyire azonban csak arról, amit a nemzetek feletti bizottság kezdeményezett. (Míg a bizottságot alapvetően a közösségi, az összeurópai szempontok vezérlik, addig a miniszterek tanácsa elsősorban a nemzeti érdekeket tartja szem előtt.)
A tanács egyébként az uniós jogalkotás elsődleges, de nem kizárólagos felelőse, mivel számos kérdésben az Európai Parlamenttel közösen dönt. Az uniós jogszabályok hozzávetőlegesen nyolcvan százaléka ma már meg sem születhet a parlament valamilyen formában kifejtett egyetértése nélkül. Ugyanakkor fontos szem előtt tartani azt is, hogy az EP önmagában nem képes szuverén törvényhozásként eljárni.
A parlamenti eljárások közül egyébként alapvetően hármat érdemes megjegyezni. Ezek szerint az EP véleményezhet (ez gyakorlatilag parlamenti állásfoglalást jelent), jóváhagyhat (például a csatlakozási szerződéseket), illetve az együttdöntési eljárásban (ez a legfiatalabb jogkör) a képviselők módosíthatják is a jogszabályokat. Emellett az EP a tanáccsal közösen fogadja el az unió költségvetését is. Az EP jóváhagyhatja még a bizottság elnökének, illetve tagjainak a kinevezését, felügyeleti jogkört gyakorol a tevékenységének jelentős része fölött, sőt kétharmados többséggel bizalmatlansági szavazással is élhet az Európai Bizottsággal szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.