Holokauszt kontra NDK-diktatúra

Stefan Lázár
2004. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A történelmi megemlékezés politika! Ha pedig a múlt század emléke a tét, akkor azonnal indulatokat kiváltó téma, különösen pedig Németországban. Günter Nooke, a berlini parlament kereszténydemokrata frakciójának tagja, a hajdani NDK polgárjogi harcosa
a szövetségi állam emlékhely-koncepciójának kiegészítését szorgalmazza abból a meggondolásból kiindulva, hogy a keletnémet erőszakrendszer áldozatainak tragikus sorsát mindeddig nem vették megfelelően figyelembe. Szerinte a viszszaemlékezés kultúrája homályos, mivel az ország nyugati és déli tartományaiban nem egyformán ítélik meg a kétfajta diktatúra – a nemzetiszocializmus és a kommunizmus – tetteit.
A „barna és vörös terror” közötti párhuzam azonban azonnal kirobbantotta a zsidó szervezetek tiltakozását. A Jeruzsálemben székelő Simon Wiesental központ a kereszténydemokrata honatya javaslatának azonnali visszavonására szólította fel a CDU–CSU-frakciót, mert annak elsődleges célja, hogy lépésről lépésre a holokauszt letagadását szolgálja. Stephan Kramer, a Német Zsidók Központi Tanácsának főtitkára elképzelhetetlennek tartja a nemzetiszocializmus európai méreteit egy szintre helyezni a hajdani NDK – szerinte regionális – örökével. „A megsemmisítés akaratának nagyságrendje nem hasonlítható össze a nácizmus bűneinek dimenziójával!” További zsidó szervezetek és az áldozatok szövetségei hasonló hangot ütnek meg, és úgy interpretálják Günter Nooke keresetét mint a holokauszt relativizálását, a történelem revízióját, paradigmaváltást. Tiltakozásukat azok a megállapítások sem csökkentik, amelyek a holokauszt tényének elsőrangú és különálló fejezetet biztosítanak a német történelemben. A CDU–CSU azonban mindössze az eddiginél nagyobb figyelmet akar szentelni az Ulbricht- és Honecker-rendszer áldozatainak, mint eddig.
Hubertus Knabe, a keletnémet titkosrendőrség egykori központi fegyházában, Berlin-Hohenschönhausenben berendezett emlékhely igazgatója elfogadhatatlannak tartja, hogy a szovjet KGB pincebörtöneit Potsdamban az érdeklődők nem látogathatják, mert azokat anyagi okokból be kell zárni.
Ezzel rá is tapint a vita valós hátterére. A szövetségi állam a költségvetésből tetemes összegekkel támogatja az emlékhelyek fenntartását. Ebből tizenhat kizárólag a holokauszt kegyetlenségeivel foglalkozik. Ha az NDK-áldozatokra emlékeztető javaslatot elfogadják, a rendelkezésre álló pénz egy részét erre fordítanák, tehát kevesebb jutna az eddig támogatottaknak, így a zsidó szervezeteknek is. „Nem lehet, hogy a támogatás eljut a nácik áldozatainak emlékhelyeire, de az egykor a szovjetek megszállta zóna és az NDK mártírjaihoz nem!” – hangoztatta Nooke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.