Megállapítható a Baumag-ügy kapcsán, hogy a magyar jogrendszer nem készült fel a pénzügyi innovációk kezelésére – ismertette a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) megállapításait Marsi Erika, a PSZÁF főigazgatója, aki arról is tájékoztatta az Országgyűlés költségvetési bizottságát, hogy a pénzügyminiszternél kezdeményezik egy szakértői csoport felállítását olyan jogszabályi változások kidolgozására, amelyekkel meg lehet előzni a hasonló viszszaéléseket. A PSZÁF összegzése szerint a vonatkozó törvények alapján a felügyelet ugyan megállapíthatja egy tevékenységről, hogy az jogosulatlannak minősül-e, ez ugyanakkor kizárólag azon alapulhat, hogy a konstrukció megfelel-e az intézményre vonatkozó jogszabályoknak. Ez azt jelenti, hogy a jogosulatlan tevékenység megítélése tartalmi helyett formai szempontok alapján történik.
A felügyelet hangsúlyozza, hogy az illetékes hatóságok a rájuk vonatkozó jogszabályok és előírások szerint jártak el. Hozzáteszik azonban, hogy a Baumag-csoport nem tudta volna máig folytatni működését, ha minden hatóság birtokában lett volna a Baumagra vonatkozó összes információnak.
A költségvetési bizottság tárgyalta a kötelező standolás ügyét is, és a tagok elfogadták, hogy annak kötelező bevezetését 2005. január elsejére módosítsák. A kötelező standolást eredetileg augusztus elsejétől kellett volna bevezetni a vendéglátóhelyeknek, majd egyévi próbaüzem alapján döntöttek volna további alkalmazásáról. Az előterjesztés tavaly ősszel négypárti javaslatra került napirendre azzal a céllal, hogy segítse a jövedéki termékek ellenőrzését. A parlament végül nem határozott a standolás augusztus 1-jei bevezetési határidejének megváltoztatásáról szóló javaslatról, mivel ahhoz módosító javaslatot nyújtottak be.
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
