Az energiapiac alakítói ugyan régóta hangoztatják, hogy szét kell választani egymástól a kőolaj és a földgáz nagykereskedelmét, a két, egymástól elvileg független energiahordozó ára még mindig együtt mozog: a földgáz jegyzésgörbéje kilenc hónapnyi csúszással megismétli a kőolajét. Ismert: utóbbi ára az elmúlt időszakban csúcsokat döntött a tőzsdéken, ezért az energetikai szakemberek arra számítanak, hogy a földgáz ára is hamarosan felszökik. Tekintve, hogy a magyar piac erősen importfüggő, ráadásul a hatósági árszabályozás a szállítók, a szolgáltatók és a tározó tevékenységet végzők elismert költségein, illetve nyereségén túl mindenekelőtt a világpiaci árat tartja szem előtt, a következő fűtési szezon során – esetleg már előbb is – minden bizonnyal megemelik a hazai kisfogyasztói árakat. Hogy mennyivel, azt a piac szereplői egyelőre csak találgatni tudják.
A jelenlegi földgázárak kialakításakor az indokoltnál sokkal vastagabban fogott a hatósági árakat megállapító gazdasági minisztérium szakértőinek ceruzája. A dollár gyengülésével és ezzel párhuzamosan a forint erősödésével ugyanis az a helyzet állt elő, hogy bár a kisfogyasztók többet fizetnek érte, az importőrök olcsóbban jutnak földgázhoz, mint két évvel ezelőtt. Ennek tudható be, hogy a Mol gázüzletága az idei első negyedévben több mint 10 milliárd forintos többletbevételhez jutott. Ez egyes vélemények szerint arra is lehetőséget adna a kormánynak, hogy július elsejétől csökkentse a gázárat, sokkal valószínűbb viszont, hogy a piac szereplőinek visszajáró pénz lassan elolvad. A dollár magára találása ezt a folyamatot meggyorsítja.
Árgerjesztő hatásúnak bizonyulhat az is, hogy az orosz állam feladta a belső piaci verseny megteremtésére vonatkozó korábbi terveit, ezért az országban marad a fokozatosan emelkedő hatósági ár. A Gazprom ennek okán nem hagyhat fel azzal a gyakorlatával, hogy a belföldi értékesítésből adódó veszteségeit az európai exporttevékenységéből kompenzálja.

Kemény üzenetet küldött Gyurcsány volt felesége, szorul a hurok Magyar körül