A biometrikus azonosítás során elektronikusan beszkennelik a két mutatóujjat, és egy digitális fényképet csatolnak a vízumdokumentációhoz. A biometrikus azonosítókat azért vezették be, mert az amerikai kongresszus elfogadta azt a törvényt, amely előírja, hogy csak géppel olvasható, hamisításbiztos és biometrikus azonosítóval ellátott vízumokat adhatnak ki a nagykövetségek. Washington a terrorizmus elleni harc jegyében csak az ilyen úti okmánnyal rendelkezőket hajlandó vízum nélkül beengedni az országba. Amerikai nyomásra változhatnak az uniós útlevelek is – állítólag már 2006. június 1-jétől digitális fényképet és ujjlenyomatot tartalmazó okmánnyal látják el a közösséghez tartozó állampolgárokat, így a magyarokat is.
*
A rendelkezések nyitányaként január 5-e óta a nemzetközi utasforgalmat bonyolító amerikai repülőtéren, illetve kikötőkben ujjlenyomatot vesznek a külföldiektől, és digitális fényképet is készítenek róluk. Az új biometrikus adatrögzítés ellen egyedül Brazília foganatosított ellenintézkedéseket. Válaszlépésként ők is ujjlenyomatot vettek az amerikai turistáktól, és lefényképzték őket az ország határánál.
Az Egyesült Államok által bevezetett biológiai adatgyűjtés világszerte hatalmas vitákat váltott ki. Tekintélyes lapok, mint a Frankfurter Allgemeine Zeitung és a Le Monde, egyenesen arról cikkeztek, hogy „Washington védekezési őrületében megsérti a szólásszabadságot, korlátozza a személyi jogokat, és ellenségként kezeli szövetségeseit.” A már bevezetett intézkedéssel kapcsolatban felmerült a rasszizmus vádja is. Washington 25 ország légitársaságának előírta, hogy az általa veszélyesnek tartott tíz mozlim államból származó alkalmazottaikat az Egyesült Államok repülőterein a honfitársaiktól különböző elbánásban részesítsék.
Személyes tapasztalatok szerint az Egyesült Államokba érkezőknek minden eddiginél nagyobb megpróbáltatásokra kell számítaniuk belépéskor. A gépből való kiszállás után a 9-11 után létrehozott belbiztonsági minisztérium alá rendelt határőrizeti szervek munkatársai várják a frissen érkezetteket. A tömeget amerikai és nem amerikai csoportra bontják, ám az állampolgársággal rendelkezőknek is hosszú sorbanállás jut részül. A külföldiek bal és jobb mutatóujjáról mintát vesznek egy apró scanner segítésével, majd egy kisméretű digitális kamera készít felvételt az arcukról. A Közel-Keletről és Afrikából érkezettek átlagban legalább kétszer anynyi időt töltenek a határőr pultjánál, mint az európaiak.
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
