Hivatalosan is beterjesztette tegnap Enrico Bondi a tavaly decemberben csődöt jelentő olasz Parmalat megmentési tervét Antonio Marzano olasz ipari miniszternek, amire Marzano rögtön úgy reagált, hogy bár lesznek még veszteségek, de a Parmalat kilábal a válságból, és 2005–2006-ban, amikorra a terv vonatkozik, már erős forgalom várható. A terv a Parmalat nem stratégiai vagyonának értékesítését is előirányozza úgy, hogy a megújult Parmalat csak a korábbi kulcsüzletágakat foglalja magában, amelyek továbbra is Olaszországban maradnak – írta a távirati iroda.
Jól értesült források szerint a terv teljesíti a kormány kettős célját, vagyis a cég újraindítását és a munkahelyek védelmét. Bondi maga a múlt hónapban még kissé másképp nyilatkozott erről. Akkor azt mondta, a terv a jelenlegi 32 ezer Parmalat-dolgozó számát világszerte 17 ezerre csökkenti, s a termelőüzemek számát 132-ről 77-re redukálja.
A könyvelési visszaélések miatt tavaly csődbe jutó Parmalat adóssága 14,27 milliárd dollár, az ügyben 29 személyt helyeztek vád alá. Most a Parmalat arról számolt be, hogy az idei első négy hónapban az eladásai 1,58 milliárd euróra mérséklődtek az egy évvel korábbi 1,79 milliárd euróról. A cég üzemi eredménye viszont 56,4 millió euróra nőtt az egy évvel korábbi 53 millió euróról. Az alaptevékenységből származó pénzforgalmi többlete 70 millió euróról 78,3 millióra bővült, elsősorban a költségcsökkentés hatására. A nem alaptevékenységből származó EBITDA-veszteség 12,3 millió euróról 4,5 millióra mérséklődött. A nem alaptevékenységi körbe tartozó vagyonok eladása folyamatban van.
Az anyacég felszámolása a magyar üzemcsoportot is érzékenyen érintette, olyannyira, hogy a cég most felszámolás alatt áll. A Parmalat Hungária Rt. felszámolását március 23-án rendelte el a Fejér Megyei Bíróság a Tej Terméktanács kérelmére. A cég ellen összesen hét hitelező nyújtott be felszámolási kérelmet.
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
