Csíkszeredán folytatódik a munka augusztustól ottani munkaerővel. Az 1991-ben alakult, azóta pedig töretlenül sikeres cég dán tulajdonosai azért döntöttek a kitelepülés mellett, mert Romániában 40-50 százalékkal olcsóbbak a bérek az itthoniaknál.
– A másik ok, hogy a dánok két éve vették át a vállalatot. A cégcsoportnak nincsenek gyárai, hanem megbízás alapján dolgoztatnak olyan leányvállalatokat, akik a szokásos minőség mellett a legolcsóbban tudják előállítani a termékeket. Románia pedig minden szempontból kedvezőbb, mint Magyarország – mondja Oszvald Pál, a cég pécsi vezetője, aki maga is az utcára kerül. A társaság 86 fővel alakult meg, de kilenc évvel később, 2000-ben már 300-an dolgoztak a gyárban. A legnagyobb leépítést tavaly kellett végrehajtani, akkor 110-en kényszerültek elhagyni munkahelyüket.
Akkor a tömegtermelés szűnt meg, illetve áthelyezték Székelyudvarhelyre. Pécsett egyedül az úgynevezett kisszériás, rövid határidős megbízások maradtak, sajnos csak mostanáig. Oszvald Pál szerint tavaly már pontosan tudták, hogy a cég megszűnik, de azt nem, hogy ez ilyen gyorsan bekövetkezik. Az eredetileg svéd tulajdonosok ugyanis csak két évvel ezelőtt adták el a vállalatot egy dán cégcsoportnak, akik maximálisan meg voltak elégedve a Tiger és Sir öltönyöket, textilipari termékeket gyártó pécsi üzemben dolgozókkal.
Oszvald Pál szerint a legszomorúbb, hogy a most utcára kerülő embereknek nem sok esélyük van az újbóli munkába állásra, a könynyűipar ugyanis – hasonlóan a nehéziparhoz – alig-alig van már jelen Pécsett vagy a régióban. Úgy vélte, munkaerő-megtartó támogatással el lehetett volna érni egy rövid, egy-két éves haladékot, de tovább biztosan nem maradt volna a cég Magyarországon.
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
