Elismerték a mészárlást
Banja Luka. Egy, a nemzetközi közösség számára készített jelentés elfogadásával a boszniai Szerb Köztársaság kormánya tegnap első ízben nyíltan elismerte, hogy a boszniai szerb erők 1995-ben „több ezer muzulmánt gyilkoltak meg” Srebrenicában, s hogy „az elkövetők eltitkolták a bűncselekményt”. A Banja Luka-i kormány által nemzetközi nyomásra létrehozott vizsgálóbizottság zárójelentése azt is rögzíti, hogy a bizottság meghatározta 32, korábban fel nem fedezett tömegsír helyét, s azok feltehetőleg a srebrenicai mészárlás bosnyák áldozatainak holttestét rejtik. (MTI)
Diplomata a támadó kínai
Budapest. A magyar kínai kapcsolatok fejlesztése állt Medgyessy Péter miniszterelnök és Hu Csin-tao kínai államfő tegnapi budapesti megbeszéléseinek középpontjában. A találkozón nem esett szó Tibetről és az emberi jogok problémájáról, ugyanakkor előző nap egy kínai férfi rárontott a Szépművészeti Múzeum előtt demonstráló Tibetet Segítő Társaság aktivistáira. A szervezet a tibeti emberi jogi helyzetre akarta felhívni az elnök figyelmét. A Budapesti Rendőr-főkapitányság közleménye szerint a férfi diplomáciai mentességet élvez, így vele szemben a rendőrség nem intézkedett, de az esetről átiratban értesíti a Külügyminisztériumot. (MN)
Meghiúsult kongói puccskísérlet
Kinshasa. Szökésben vannak azok a lázadók, akik puccsot kíséreltek meg tegnapra virradóra a Kongói Demokratikus Köztársaság fővárosában. Kinshasában heves lövöldözés tört ki kevéssel azután, hogy a kormány két minisztere bejelentette: a hatóságok meghiúsítottak hajnalban egy puccskísérletet. Vital Kamerhe, az afrikai ország tájékoztatási minisztere azt mondta, hogy lázadó katonák – Joseph Kabila elnök testőrségének tagjai – puccsot kíséreltek meg, hatalmukba kerítve a központi állami rádiót és televíziót, de a kormány csapatai két és fél órával később harc nélkül visszafoglalták az épületet. (MTI)
Dél-Korea növeli katonai büdzséjét
Szöul. A katonai költségvetés növelését kérte tegnap a dél-koreai védelmi tárca, a Dél-Koreában állomásozó amerikai csapatok létszámcsökkentésének bejelentése nyomán, a hadsereg pedig tárgyalásokat folytatott az északi hadsereg képviselőivel a katonai feszültség enyhítéséről. E hét elején jelentették be hivatalosan, hogy a jövő év végéig harmadával csökkentik Dél-Koreában a jelenleg 37 ezres amerikai személyi állományt, s a megmaradó erőket is távolabb vonják a fegyverszüneti demarkációs vonaltól. Ez sok dél-koreaiban aggodalmat kelt, mert attól tartanak, hogy az amerikai véderő zsugorodása provokációkra bátoríthatja Phenjant. (MTI)
Kína–EU-csúcstalálkozó lesz Pekingben
