Változást hoz a magyar Országgyűlés személyi összetételében a holnapi európai parlamenti (EP) választás, hiszen a Brüsszelbe távozó képviselőknek le kell mondaniuk mandátumukról, ugyanis a két pozíció összeférhetetlen egymással az Európai Unió normái szerint.
Ez összesen 15-16 képviselőt érinthet az egyes pártok eredményétől függően. A megüresedő helyeket a pártok a 2002-es listákról pótolhatják, amennyiben a távozó honanya, illetve honatya onnan került a magyar parlamentbe. Bonyolultabb a helyzet az egyéni választókerületi képviselőkkel: ilyen esetben időközi választást kell tartani. Ez két-három választókerületben várható, mivel ennyi a befutó helyen lévő egyéni képviselő a pártok EP-listáján.
Jelenleg szabályozatlan a magyar uniós képviselők jogállása, de még az Országgyűlés nyári szünete előtt elfogadják a törvényt – tudta meg lapunk. Az unió egyébként összeférhetetlenség miatt elveheti a mandátumot attól az EP-képviselőtől, akiről kiderül, hogy a nemzeti törvényhozásnak is tagja.
Az európai parlamenti választáson induló pártok nem vonhatják vissza listáikat, de az egyes jelöltek visszaléphetnek – ezt Cservák Csaba, az Országos Választási Bizottság (OVB) tagja közölte. Hozzátette: a lista visszavonására csak akkor lenne lehetőség, ha az ott szereplő valamennyi jelölt ezt külön kérné. Ez utóbbira a szavazás megkezdéséig, vasárnap reggel 6 óráig van lehetőség – mondta. Arról is szólt: a jelölt kiesik, ha a voksolás kezdetéig írásban lemond. Cservák Csaba emlékeztetett: az OVB 2002 októberében már hozott határozatot egy hasonló ügyben. Akkor a testület megállapította: „A törvény nem teszi lehetővé a nyilvántartásba vételről szóló határozat utólagos módosítását. A határozat jogerőre emelkedése (3 nap) után nem lehetséges a lista visszavonása.”

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban