A pernye ára

Hanthy Kinga
2004. 07. 24. 13:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyugat-Európában nem a lerakás, hanem az égetés a divat. A szemétbányákat felszámolják, helyükbe egymás után épülnek az égető- és hamvasztóművek, amelyeket nálunk is felépítenének egyes cégek saját költségükön. Svájcban vagy a szomszédos Ausztriában már nem lehet kezeletlenül elhelyezni a szemetet, és minden nem újrahasznosított hulladékot termikusan kell megsemmisíteni. Eközben Magyarországon európai uniós pénzekből tovább folyik a lerakók építése; jelenleg tizenkét nagy program fut, ezek összköltsége 72 milliárd forint, ebből 46 milliárdot az EU állna.
A lakosság folyamatosan tiltakozik. Hol azért, mert lerakót akarnak építeni, bővíteni a szomszédságában, hol pedig azért, mert fél az égetőktől, a levegőszennyezéstől, a mérges gázoktól. De csak keveseknek jut eszébe, hogy kevesebb szemetet termeljen. A kérdés tehát marad: lerakás vagy égetés?
Dunakeszin épp most kezdenek aláírásgyűjtésbe az emberek, hogy közös erővel akadályozzák meg egy regionális égetőmű megépítését. Nem kétséges, hogy a magát Tiszta és Élhető Dunakesziért Környezetvédő Egyesületnek nevező csoport sikeres lesz, összegyűjti a helyi népszavazás kiírásához szükséges szavazatokat. Kérdés, ez esetben mi számít sikernek. A város vezetése ugyanis évekig a szőnyeg alá söpörte a szemétkérdést, de most már nem odázhatja tovább a döntést. A Fót és Dunakeszi között lévő, Budapest kommunális hulladékát is befogadó szemétbánya ugyanis megtelt – 1995-ben még azt ígérték az építők, hogy a lerakó tíz–tizenöt évre megoldja a szemételhelyezés gondjait –, jelenleg már túltöltik. A döntéshozóknak több lehetőség közül kell választaniuk. A legkézenfekvőbb a bánya bővítése. A lerakóhelyet akkor Dunakeszi továbbra is ingyen használhatja, így a lehető legrövidebb és legolcsóbb úton szabadulhat meg szemététől. A bánya azonban büdös, a környező lakosság utálja.
Megoldás lenne távolabbi bányába szállítani el a város szemetét, ezzel azonban nemcsak a szállítás költségei növekednének, de még a lerakásért is fizetniük kellene. Több kocsi kell, nagyobb létszámú személyzet, mindez tonnánként hat-hétezer forint kiadásnövekedést jelent – mondja László Zoltán alpolgármester. Ezért természetesen a lakosságnak is többet, a mostani szemétdíj körülbelül háromszorosát kellene fizetnie. A harmadik megoldás a regionális égetőmű építése, amelyet évi százezer tonna kapacitással lehetne gazdaságosan üzemeltetni. Dunakeszi jelenleg évi tizenöt-húszezer tonna kommunális szemetet termel. Ha mellette Fót, Göd és Észak-Pest is beszállna az üzletbe, akkor összejöhetne a százezer tonna. Az égetés hátránya a melléktermék: a salak és a pernye. A salakot el kell helyezni, de az energiatermelő rész hozna nyereséget.
Az égetőmű megépítése tízmilliárd forintos beruházást igényelne, amelyből hétmilliárdot csak a biztonsági berendezésekre kellene költeni. Ezt az összeget pályázatokból ugyan össze lehetne szedni, a hárommilliárdnyi önrészt azonban a vállalkozó önkormányzatoknak kellene összedobniuk. Ilyen jó anyagi helyzetben jelenleg egyik környékbeli település sincsen.
Létezik negyedik megoldás is az olaszországi Rossanóban működő hulladékhamvasztó mintájára. Bár ezt eredetileg a környékbeli olajbogyó-maradványok – héj és mag – megsemmisítésére építették, kommunális hulladékot is fogad. A technológia, állítják hívei, környezetbarát. A szemetet menet közben válogatják, kiveszik belőle az üveget, a fémet, a műanyagot és a papírt, s a megsemmisítés során oxigén nélküli hamvasztással emésztik el a maradékot. A keletkező gázt visszafordítják a hőtermelésbe, valamint a folyamat eredményeként áram is keletkezik, amelyet eladnak. A végterméket humuszként értékesítik. A hamvasztómű évi százezer tonna szemét megsemmisítésére képes, de ötvenezernél is gazdaságosan működtethető. Ha Dunakeszi aláírja, hogy huszonöt évig az adott helyre hordja a szemetét, akkor a külföldi befektetők ingyen felépítik a hamvasztóművet.
A város önkormányzati képviselői jelenleg különböző megoldásokért lobbiznak, jó magyar szokás szerint ki ezért, ki azért. Egyesek a külvilág számára megismerhető érvek, de megismerhetetlen érdekek szerint.
A zöldek, a Hulladék Munkaszövetség szakértői sem vitatják, hogy a szemetet valahogy el kell tüntetni, és lehetőség szerint fel kell dolgozni, el kell égetni, hogy végül a legkevesebb jusson a lerakókba. Csakhogy szerintük kevés önkormányzat ismeri fel a nagy átverést a nagylelkűnek tűnő ingyenes ajánlatok mögött. A befektetők ugyanis húsz–harminc évre íratják alá az éves kvótákat meghatározó szerződéseket, tehát egy településnek akkor is fizetnie kell, ha kevesebb szemetet termel a „szükségesnél”, vagy időközben csökken a kommunális hulladék mennyisége. Vagy kifizeti a különbség árát, vagy szemetet importál. Németországban, ahol már országosan kiépült az égetőhálózat, senki nem érdekelt abban, hogy csökkenjen a szemét mennyisége, ez pedig az energia pazarlását jelenti. Még Nápolyból is visznek Németországba szemetet, hogy a mohó hulladékégetőket ki tudják elégíteni. Pedig az emberiségnek nem arra kellene törekednie, hogy minél több, hanem hogy minél kevesebb szemetet termeljen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.