Amerikai légicsapás

Folytatódtak a pokolgépes merényletek a hét végén Irakban. Az amerikai hadsereg vasárnap légicsapással válaszolt az első számú közellenséggé előlépett Abu Muszab az-Zarkávi akcióira. Tizenegy ember – köztük több nő és gyermek – halt meg tegnap reggel Fallúdzsában, ahol egy amerikai helikopter több rakétával porig rombolt egy épületet a város délkeleti részén.

Hírösszefoglaló
2004. 07. 19. 17:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány órával a támadás után az iraki kormány egyik illetékese bejelentette, hogy az amerikai hadsereg jóváhagyást kért és kapott a fallúdzsai támadáshoz Ijád Allávi iraki miniszterelnöktől. Az új iraki kormányfőről a Sidney Morning Herald ausztrál napilap egyébként azt közölte, hogy hat lázadót hidegvérrel tarkón lőtt több mint tíz tanú jelenlétében néhány nappal azelőtt, hogy az Egyesült Államok átadta a hatalmat Irakban. Az első, szombaton reggel Bagdadban végrehajtott támadás célpontja Málek Dohán al Haszan igazságügy-miniszter volt. A politikus sértetlen maradt, de öt testőre életét vesztette. Néhány órával később ismét öngyilkos merénylő hajtott végre gyilkos akciót az iraki főváros közelében. A gépkocsiba rejtett pokolgép az iraki nemzeti gárda egyik toborzóközpontjánál robbant. A merényletben két gárdista meghalt, 25 ember megsebesült. Ugyancsak gépkocsiban elrejtett pokolgép robbant vasárnap délelőtt az észak-iraki Tikrít központjában, egy biztonsági ellenőrző pont közelében.
Delia Domingo-Albert Fülöp-szigeteki külügyminiszter közleményben tudatta, hogy az utolsó Fülöp-szigeteki katonák ma hagyják el Irakot. A manilai kormány emberrabló terroristáknak engedett azzal, hogy a tervezettnél egy hónappal korábban kivonja 51 fős békefenntartó egységét Irakból.
A jövő év végéig Irakban maradnak a lengyel katonák, de a katonai kontingens létszámát 2005 elején nagymértékben csökkenteni kell – közölte Marek Belka lengyel miniszterelnök, aki tegnap előre be nem jelentett látogatást tett Irakban. Ő az első a szövetséges országok kormányfői közül, akik azt követően keresték fel az arab országot, hogy június 28-án hivatalba lépett az iraki ideiglenes kormány.
Szabadon bocsátják fogvatartói az Irakban túszul ejtett egyiptomi kamionsofőrt – közölte a férfi szaúd-arábiai munkaadója, aki állítólag maguktól az emberrablóktól kapta ezt a tájékoztatást.
Az amerikai hadsereg cáfolta a moszuli rendőrségnek azt a pénteki közlését, miszerint újabb holttestet halásztak ki az iraki Tigris folyóból. Amerikai katonai források közölték, hogy az iraki rendőrség átadott nekik egy fej nélküli tetemet. Szófiában eleinte azt gondolták, hogy a holttest az egyik bolgár túszé, Georgi Lazové.



Howard visszakozik. Nem támogatta volna a brit katonai részvételt az iraki háborúban a tavalyi döntő parlamenti szavazáson az ellenzéki Konzervatív Párt jelenlegi vezére, ha már akkor tudja, hogy az iraki tömegpusztító fegyverekről szóló brit hírszerzési értesülések kevéssé megalapozottak – nyilatkozta Michael Howard a The Sunday Timesnak. Ez az első alkalom, hogy a tory frakcióvezető egyértelműen elhatárolja magát a háborús részvételnek a tömegpusztító fegyverekre alapozott megszavazásától. Michael Howard kijelentette ugyanakkor, hogy a katonai beavatkozást továbbra is támogatja. A The Sunday Times szerint Howard mostani nyilatkozatával a kormányfővel szembeni növekvő választói bizalmatlanságból igyekszik politikai tőkét kovácsolni a közelgő választások előtt. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.