Felháborító, hogy állami segédlettel kísérlik meg egyesek letörni a gabona felvásárlási árát – nyilatkozta lapunknak Jakab István, a Magosz elnöke, rámutatva, hogy az állami tulajdonban lévő Concordia Közraktár és leányvállalata a kenyérgabonáért 19 600, a takarmánybúzáért pedig 16 900 forintot kínál tonnánként, ami messze elmarad a 26 000 forintos intervenciós ártól. – Ez üzenet a piac többi szereplőjének, hogy az állam csak ennyire, mélyen az intervenciós ár alatt értékeli a gabonát. Ez a magatartás nem más, mint árletörés. Ahelyett, hogy az állam megfelelően tájékoztatná a termelőket ahhoz, hogy közraktárakba szállítsák a gabonát, hogy majd később intervenciós támogatásért folyamodhassanak – mondta Jakab István. A Magosz elnöke kiemelte a minőség kérdését is, mert úgy tűnik, hogy a felvásárlók nem fogadják el az uniós minőségi normákat, és kifogásokat keresve alacsonyabb árat kínálnak a termékért. Mi viszont ragaszkodunk ahhoz, hogy ha uniós gabonarendtartást alkalmazunk, akkor a minőségi kérdésekben is az uniós követelményekhez tartsuk magunkat – tette hozzá. A felvásárlási árakról szólt tegnapi kaposvári fórumán Pásztóhy András, a mezőgazdasági bizottság alelnöke is, kiemelve: sok a bizonytalanság a hozamok és a minőség terén, mely nagyban befolyásolja a felvásárlási árak alakulását is.
Tegnap a pillanatnyi gabonahelyzetről tájékoztatott Benedek Fülöp, az agrártárca közigazgatási államtitkára is. Közölte, az utóbbi évtized egyik legjobb gabonatermését takaríthatják be a gazdálkodók az idén, mert a végleges termésbecslési adatok alapján az őszi árpából 4,7 tonna körül lehet a termésátlag hektáronként, míg a búza 4,6 tonna termést adhat, ugyancsak hektáronként. A kalászos gabonák jó termésátlaga azt valószínűsíti, hogy közel kétmillió tonnás exporttal lehet számolni az idén. Az államtitkár kifejtette: hétfőn Brüsszelbe utazik az agrártárca egy helyettes államtitkári rangban lévő megbízottja, hogy tárgyaljon az unió gabonairányító bizottságával arról a magyar kérésről, hogy Magyarország egymillió tonna gabonát szeretne kivinni az országból pályázatos exporttámogatással. Ezt a kérést az EU illetékesei korábban méltánylandónak tartották.
A gazdálkodókat az egyelőre alacsony gabonaárak mellett egy július elsejétől életbe lépett belügyminiszteri rendelet is sújtja, aszerint ugyanis a betakarítógépekre, kombájnokra is kötelező a rendszám. A rendeletnek nincs türelmi ideje, a gazdálkodók viszont a jelenlegi betakarítás közepette nem érnek rá a több napot és több tízezer forintot igénylő kérdéssel foglalkozni, mondván, rendszám nélkül is lehet aratni. A rendőrök viszont büntethetnek a hiányosságért. A Magosz az ügyben a belügyminiszterhez fordul, méltányosságot kérve az aratás idejére és lehetőséget a fokozatos bevezetésre.

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront