Két törvény is tiltja közvetlenül a Velencei-tó–Vértes kiemelt térség területén bányászati tevékenység engedélyezését – mondta Balsay István, a Velencei-tó–Vértes Térségi Fejlesztési Tanács elnöke az MTI-nek tegnap.
Mint megírtuk, júniusban a veszprémi bányakapitányság elvi engedélyt adott ki az Eastmine Bányászati Kft.-nek nemes- és színesfémérc kutatására a Velencei-tó környékén, s jeleztük, hogy a hegység jellegzetes képződményei védett természeti ritkaságok.
Az elnök e hírre reagálva elmondta: a bányászati tevékenységet tiltja egy törvényerejű országos rendezési terv, valamint az 1117/2003. (XI. 28.) számú kormányrendelet, amelyben a kormány a Velencei-tó–Vértes Térségi Fejlesztési Tanács által elkészített koncepciót elfogadta, és amelyben meghatározták a védett és védendő területek zónahatárait, illetve a védendő táj értékeit A kapitányság döntése ezzel ellentétes – mondta a tanács elnöke. A veszprémi bányakapitányság helyettes vezetője, Hegedűsné dr. Koncz Margit elmondta: a kiadott engedély elsőbbségi jogot ad kutatásra az angol tulajdonú cégnek, illetve tartalmazza az érintett kilenc négyzetkilométeres – öt községet érintő – terület koordinátáit és a szakhatósági engedélyeket. Hangsúlyozta: a cég hat hónapot kapott arra, hogy benyújtsa a kutatási-műszaki üzemi tervet, amelyben megadja a kutatás pontos helyét és annak módszerét.
Hozzátette: a kft. négyszáz méter mélységű fúrásra kért engedélyt. Wágner Péter, Nadap polgármestere szerint a település rendezési terve sem tartalmazza bányászati tevékenység végzését. Elmondta: a 60-as, 70-es években végeztek már próbafúrásokat ezen a területen, akkor rezet, ólmot és némi aranyat találtak, ám a kitermelés nem lett volna gazdaságos, ezért a kutatás abbamaradt. Az Eastmine Bányászati Kft. parádi irodájában azt az információt kaptuk, hogy a cég később kíván tájékoztatni az ügyről. A céget hárommilliós törzstőkével tavaly év végén jegyezték be, s Andrew Ronald McMillan Bell mint magánszemély és az általa igazgatott londoni székhelyű St. Istvan Gold Plc. tulajdonában van.

Hatalmas hiszti lesz a baloldalon: az átláthatósági törvényjavaslat már az Országgyűlés előtt van