Barroso erőteljes lobbizásra számíthat

Amennyiben az Európai Parlament képviselői ma áldásukat adják José Manuel Durao Barroso jelölésére, akkor a frissiben megválasztott bizottsági elnök gyakorlatilag neki is láthat az EU „kormányaként” is emlegetett testület összeállításának.

Ruff Orsolya
2004. 07. 22. 17:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétségtelenül nagy nyomás nehezedik majd az Európai Bizottság elnökére, aki bár elvileg önállóan dönthet arról, hogy ki milyen tárcáért felel majd, ám vélhetően nem tudja magát teljesen kivonni a tagállamok befolyása alól, amelyek már most bőszen lobbiznak a minél befolyásosabb posztokért. Megfigyelők szerint például Barroso várhatóan nehezen tud majd ellenállni a három „nagy”, azaz Németország, Franciaország és Nagy-Britannia azon követelésének, hogy hozzanak létre egy „szuperbiztosi” pozíciót, s ennek betöltője a gazdasági és ipari kérdésekért felelne és egy személyben az Európai Bizottság alelnöki feladatait is ellátná. Sajtóhírek szerint ugyanakkor a portugál politikus nem tartja sokra a kezdeményezést, és még a látszatát is el kívánja kerülni annak, hogy bizottsági elnökként úgy táncol, ahogy a nagyobb tagállamok fütyülnek. Márpedig úgy hírlik, hogy Berlin és Párizs a két legfontosabb gazdasági biztosi tisztségért – a szuperbiztosiért és a versenyjogi biztosiért – cserébe támogatták José Manuel Durao Barroso jelölését a bizottság élére. (A franciáknak különösen fontos lenne az utóbbi pozíció, már csak azért is, mivel az elmúlt időszakban többször összerúgták a port a jelenlegi versenyjogi biztossal, az olasz Mario Montival.) A németeknek már jelöltjük is van a pozícióra, mégpedig az eddigi bővítési biztos, Günter Verheugen személyében. A szuperbiztosi posztra már bejelentkezett Pavel Telicka is (aki jelenleg az ír David Byrne mellett az egészségügyi és fogyasztóvédelmi területért felel), ám megfigyelők szerint az ambiciózus cseh esélyei meglehetősen csekélyek.
A tagállamok egyébként maguk dönthetnek arról, hogy kit jelölnek az Európai Bizottságba, az elnök pedig elméletileg szabad kezet kap a portfóliók elosztásában. Barroso júliusban, az európai parlamenti frakciók előtti meghallgatásain nem is csinált titkot abból, hogy a döntés jogát meg kívánja tartani. Mint mondotta: a tárcák elosztásának joga „kizárólag az elnöké”. A portugál politikus hozzátette azt is, hogy „senkinek sem adhat biztosítékot a biztosi tisztségekkel kapcsolatban”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.