Élen Kerry és Edwards

2004. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy minapi felmérés szerint az amerikai társadalom pozitívan fogadta, hogy John Kerry demokrata elnökjelölt John Edwards dél-karolinai szenátort választotta alelnökjelöltjéül. A reakció egészen odáig ment, hogy a bejelentést követően a páros esélyei megelőzték a hivatalban lévő elnökét és alelnökét.
Az alelnök-választási proceszszus már az év elejétől lázban tartotta a demokratákat, különösen azt követően, hogy biztossá vált Kerry jelöltsége. Bár ennek hivatalos megerősítésére csak a hónap végén kerül sor a párt konvencióján, a massachusettsi szenátor a szokásokhoz híven már úgy utazik Bostonba, hogy kiválasztotta partnerét. John Edwards jelöltségét sokan biztosra vették, míg mások óvatosságra intettek, hiszen ez a lépés kockázatokat is rejt magában. Kerry tapasztalt, Edwards nem; Kerry rossz kommunikátor, Edwards szavait isszák a választók, különösen a nők. Aztán meg találgattak arról is, hogy a riválisok vajon képesek lesznek-e kezet fogni azután, hogy az elnökjelöltségért folyó előválasztási-jelölőgyűlési küzdelemben sokszor egymás torkának is estek.
Bármi is történt tavasszal, a megkérdezettek 64 százaléka most kitűnő választásnak tarja Edwardsot, velük szemben mindössze 28 százalék véli megfelelőnek vagy gyengének. A felmérés természetesen a riválisával is összevetette a fiatal demokratát: e szerint ugyan nagyobb hányad szereti őt, mint a hivatalban lévő alelnököt, Dick Cheney-t, ám az is kiderült, hogy ennek oka elsősorban ismeretlenségében rejlik.
A Kerry–Edwards páros közben megszerezte a vezetést a hivatalban levőktől is, bár az aktuális élre törés okát a médiaszereplés intenzitásával is lehet magyarázni. Az elnökválasztási kampány az Egyesült Államokban már annyira a marketing alapelveinek érvényesülését tükrözi, hogy a felmérések sokszor a szereplések mennyiségét és nem minőségét tükrözik. Edwards kiválasztása – fogadtatásától függetlenül – olyan médiaesemény volt, amely képes volt az előreugráshoz szükséges egy-két százalékot biztosítani. A felmérés ötszázalékos hibahatárát figyelembe véve nyugodtan állítható, hogy a helyzet változatlan: az amerikai társadalom rendkívül megosztott, és alighanem az utolsó pillanatig sem lehet megjósolni, hogy ki lesz a befutó.



Pofon a republikánusoknak? Republikánus körökben várhatóan nagy felzúdulást kelt majd, hogy Ronald Reagan néhai republikánus elnök fia, az ifjabb Ron lesz a demokraták július 26-i nagygyűlésének egyik fő szónoka. Reagan fia – aki már többször kritikával illette a Bush-kormányzat politikáját – saját bevallása szerint ezúttal nem kíván a jelenlegi elnök ellen kampányolni. Mint mondta: beszédében sokkal inkább az őssejtkísérletek hasznossága mellett kívánja letenni voksát. Reagan egy interjúban ugyanakkor kifejtette azt is, hogy bár nem akar John Kerry mellett korteskedni, mégis a demokrata jelöltre adja majd voksát annak érdekében, hogy „legyőzzék Busht”. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.