Török Gábor politológus: Minden eddiginél élesebb konfliktusokhoz vezethet az SZDSZ és a szocialisták között, valamint a kormányon belül is, ha az MSZP – amelynek most különösen fontos, hogy önálló politikai arculatot tudjon kialakítani – valóban „felfedezi magában” a baloldali gazdaságpolitikát. Márpedig például a tőzsdei árfolyamnyereség-adó bevezetése illene egy szociáldemokrata párt imázsába. Az SZDSZ részéről politikai öngyilkosság volna, ha belemenne az adóemelés irányába mutató bármely elképzelés megvalósításába, már csak azért is, mert van akkora érdekérvényesítő erejük, hogy megakadályozzák az MSZP negyedik adósáv életbe léptetésére vonatkozó tervét. Másrészről persze mindig köttethet olyan politikai kompromisszum, amiért érdemesnek látszik feladni egy effajta célkitűzést. Meggyőződésem, hogy amennyiben mindkét kormánypárt megkeresi saját gazdaságpolitikai gyökereit, világossá válik: az MSZP és az SZDSZ egyáltalán nem természetes szövetségesei egymásnak.
Lakner Zoltán politológus: Komoly tartalmi vitának ítélem azt a polémiát, amely az adókról zajlik a koalíciós pártok között. Az MSZP markáns szociáldemokrata adópolitikai koncepciót vázolt fel a kisebb jövedelműek terheinek csökkentésével és a gazdagabbak adójának növelésével. Ezzel szemben az SZDSZ, a liberális programnak megfelelően, általános adócsökkentést szorgalmaz, így nehéz lesz kompromisszumos megoldást találni. A szabad demokraták jobb pozícióban vannak a szocialistáknál, hiszen évek óta ugyanazt kommunikálják, míg az MSZP két év után most véleményt változtatott, ráadásul nem megfelelően kommunikálja a tervezetét, hiszen azzal kapcsolatban mindenki a 48 százalékos adókulcs bevezetéséről beszél, nem a terhek elosztásának igazságosabbá tételéről. Kérdéses az is, hogy lesz-e fogadókészség az MSZP javaslataira a kormányon belül a jelenlegi helyzetben. Eddig ugyanis egyirányú megszorító gazdaságpolitikát folytatott a Medgyessy-kabinet, amelybe nem fért bele az adóterhek csökkentése.
Ismét a koalíciós pártok adóvitáitól hangos a média. Az MSZP újra felvetette a negyedik személyi jövedelemadó- kulcs bevezetését, valamint a korábban elutasított árfolyamnyereség-adó bevezetésén gondolkodik. Az SZDSZ azonban továbbra is mereven elzárkózik e két ötlettől, partner nélkül viszont azokat nem tudja elfogadtatni az MSZP a parlamenttel. A Fidesz megszavazná az árfolyamnyereség-adót.