Úgy kezdődtek a latolgatások, hogy a vitatott 2000-es elnökválasztást követően létrehozott, úgynevezett választást segítő bizottság George W. Bush által kinevezett elnöke kérdéssel fordult a belbiztonsági minisztériumhoz. DeForest Soaries baptista tiszteletes a 2001-es terrortámadások nyomán életre hívott új minisztérium vezetőjének írt levelében aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy jelenleg nincs olyan hatóság, amelynek szükséghelyzetben jogában állna az elnökválasztás elhalasztása. Azt kérte, hogy bizottsága kaphasson ilyen jogkört a törvényhozástól. A szintén Bush által kinevezett Tom Ridge miniszter a kérdést az igazságügyi minisztériumhoz utalta. Az üzenetváltásról a Newsweek hetilap tudósított, és tegnapra a latolgatás már vezető hírré nőtte ki magát az amerikai sajtóban. Ridge korábban kijelentette, az al-Kaida terroristái nagyméretű támadást terveznek az Egyesült Államok ellen, hogy megakasszák a demokratikus folyamatot. Hozzátette, nincsenek információi arról, hogy a pártok nagygyűlései ellen támadást készítenének elő. A demokraták négynapos rendezvénye július 26-án kezdődik Bostonban, a republikánusok augusztus 30-án gyülekeznek New Yorkban. Ridge ugyanakkor közölte, a mostani lépéseket nem a választás elhalasztása érdekében teszik, hanem azért, hogy mindenképp fennmaradjon Amerikában a demokratikus rend, így ezek leginkább „ítéletnapi forgatókönyveknek” tekinthetők.
A pártok képviselői a jelenlegi állás alapján elképzelhetőnek tartják a választás napjának elhalasztását. Jane Harman, a képviselőház hírszerzési bizottságának demokrata tagja elmondta a CNN amerikai hírtelevízióban: a múlt héten a két ház vezetői és a hírszerző bizottságok képviselői találkoztak, hogy megtárgyalják az új fenyegetéseket. Egy demokrata szenátor ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az ország történelme során soha nem halasztották el az elnökválasztást. Sokan úgy értelmezik a jelenlegi helyzetet, miként lehet eljárni a „sárga fényben”. A biztonsági kockázatot ugyanis jelenleg a sárgával jelzett, emelkedett kategóriába sorolják. Az ellenzéki demokraták ugyanakkor a BBC hírmagyarázója szerint attól félnek, hogy a hírek hatására az emberek megijednek, s mint ilyenkor szokásos, az éppen hatalmon levő elnökre szavaznak.
Még nincs kinevezett CIA-igazgató. Új igazgató mielőbbi kinevezését szorgalmazták az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) élére vasárnap a szenátus hírszerzési bizottságának vezetői, miután megszaporodtak a terrorizmus veszélyére való figyelmeztetések. Jay Rockefeller, a bizottság demokrata párti alelnöke egyetért azzal, hogy George Bush amerikai elnöknek mielőbb új igazgatót kellene állítania a CIA élére. George Tenet igazgató júniusban lemondott tisztségéről, az ügynökséget átmenetileg John McLaughlin irányítja. Megfigyelők szerint Bush őt támogatja. (MTI)