Jelentős mértékben romlott a külkereskedelmi mérleg az év első négy hónapjában, s az időszak egészét tekintve 87 milliárd forinttal vált kedvezőtlenebbé – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A deficit növekedése a KSH szerint túlnyomó részben a fejlődő országokkal folytatott kereskedelem alakulásával magyarázható: e relációban a kivitel értékének növekedése csak részben tudta ellensúlyozni a lényegesen nagyobb értékű behozatal forintértékének 38 százalékos bővülését. A közép- és kelet-európai országok vonatkozásában is a mérleg romlása volt tapasztalható, miután az importérték bővülése 8 százalékponttal meghaladta az exportét.
Első becslés szerint májusban a kivitel értéke 855 milliárd forintot, a behozatalé 940 milliárd forintot tett ki, az export értéke 14 százalékkal, az importé 10 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A KSH által májusra becsült adatok szerint a deficit 85 milliárdot, az áprilisi hiány pedig 246,9 milliárd forintot tett ki.
Az első négy hónapban ugyanakkor egyaránt 18 százalékkal bővült az export és az import volumene, a megelőző év azonos időszakához képest. A kivitel értéke 3507 milliárd forintot, a behozatalé pedig 3942 milliárd forintot tett ki. A külkereskedelmi mérleg hiánya 435 milliárd forint volt, amely a deficit 87 milliárd forintos növekedését jelenti. A kivitel 63 százalékát jelentő gépek és szállítóeszközök volumene az árufőcsopor-tok közül a legnagyobb mértékben, mintegy negyedével bővült. A forgalom növekedése jelentős részben a mobiltelefonok és a belső égésű motorok bővülő exportjának volt köszönhető. A kivitel közel háromtizedét képviselő feldolgozott termékek volumene 11 százalékkal nőtt. Az árufőcsoportba tartozó termékkörök közül igen jelentősen bővült a 66 milliárd forintért kivitt gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek forgalma.

Kiderült, ki lesz Gyurcsány Ferenc utódja