Alapvető változásokat sürget a kormányzati ciklus második felében a politikai kormányzás, a gyakorlat és a stílus terén egyaránt az a kongresszusi határozattervezet, amelyet Jánosi György, az MSZP országos választmányának elnöke fogalmazott, és az országos elnöksége legutóbbi, keddi ülésén (amelyen sem Medgyessy Péter, sem Kovács László nem vett részt) támogatásáról biztosított. A határozattervezetről az MSZP októberi, előre hozott tisztújító közgyűlése dönt majd, a dokumentum a következő kongresszusig terjedő időszak főbb politikai teendőit, irányait rögzíti majd.
A következő kongresszusra pedig valamikor 2006-ban kerül sor, nem véletlen tehát, hogy a Jánosi által írt tézistervezet alcímében szerepel a 2006. évi választásokra történő felkészülés. A vitaanyag szerint javarészt a következő két esztendőben dől el, hogy milyen sikerrel zárkózunk föl Európához, s hogy a társadalom, a nemzet széles rétegeinek – beleértve a „rendszerváltás veszteseit”, az alsó és középső rétegeket, a vidéken élőket, a kisebbségeket és a határon túli magyarságot – valóban növekszenek-e életesélyei. A gazdasági és társadalompolitikai célokat össze kell kapcsolni, az ország modernizációjának, az európai integráció elmélyítésének, hazánk hatékony és sikeres beilleszkedésének a globális gazdasági folyamatokba már rövid távon, a következő két esztendőben is együtt kell járnia a társadalmi célok valóra váltásával, a szélsőséges különbségek csökkenésével – szögezi le a dokumentum. A tervezet kiemelt fontosságot tulajdonít az MSZP szervezeti formái megváltoztatásának is. Erősíteni kell a párttagság, a szervezeti egységek és a tisztségviselők kapcsolatait, közvetlenebb munkaformákat kell teremteni, amely különösen vonatkozik a választókerületi szervezetek és az országos testület közötti nagy sebességű informatikai kapcsolatok kiépítésére. A dokumentum értelmében növelni kell a helyi szervezetek önállóságát és a taglétszámot is.
A határozattervezet szerint az MSZP 2006. évi választási sikere nagy részben azon múlik, hogy erősödik-e az MSZP politikai és erkölcsi hitele. Nem szabad tűrni az ígérgetést, a tények elferdítését, a hazugságot, az önzést, a lenézést-lekezelést, a személyes haszon keresését. Nagyobb védelmet kell kapniuk azon tagoknak, szervezeteknek és tisztségviselőknek, akik erre munkájukkal rászolgáltak, ugyanakkor szigorúbb és következetesebb elbírálásban kell részesülniük azoknak, akik megsértik az erkölcsi vagy a jogi normákat. Az etikai követelmények következetesebb érvényesítése érdekében meg kell fogalmazni az MSZP önálló etikai kódexét – tartalmazza a dokumentum.

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban