Kasza számon kéri Belgrádot

A magyarok Szerbiában nincsenek veszélyeztetve – írja a belgrádi Politika a szerbiai parlamenti képviselők nyilatkozatait összegezve. A megszólaló szerb honatyák pedig nem kevesebbet állítanak, mint hogy a Kasza József vezette VMSZ saját érdekeit szem előtt tartva fújta fel az incidenseket, amelyek nem is nemzeti indíttatásúak.

Sebestyén Imre
2004. 07. 10. 18:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogyan lehetséges az, hogy amíg Kasza József kormányfőhelyettes volt, addig nem tette szóvá az incidenseket? Pedig a kisebbségellenes atrocitásokról szóló dokumentáció – amelyet éppen a VMSZ juttat el Washingtonba is – kétéves időszakot ölel fel – teszik fel a kérdést a szerbiai parlamenti pártok képviselői. Minden jel szerint az euroatlanti integrációk felé iparkodó Belgrád szeretné meg nem történtnek nyilvánítani, ami már hónapok óta témája a vajdasági kisebbségi sajtónak, de az anyaországinak is, s a nemzetközi intézmények is tudomást szereztek róla. Nemcsak a Politika, más lapok is igyekeznek kisebbíteni az incidensek jelentőségét, cáfolni azok nacionalista jellegét.
Mintha válaszként érkezett volna a Politikában megszólaltatott szerb politikusoknak, Kasza József pénteken nyílt levéllel fordult Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnökhöz, számon kérve tőle a három hónappal ezelőtti ígéreteit. Az utóbbi fél évben Szerbiában sohasem tapasztalt erőszakhullám vette kezdetét az országban élő nemzeti kisebbségek ellen, írja Kasza levelében. „Bátran állíthatom, hogy ennyi súlyos kilengés a milosevicsi diktatúra tizenkét esztendejében együttesen nem történt, mint most hat hónap alatt. Ön a nemzetközi figyelmeztetések ellenére a mai napig nem tett semmit ezen sajnálatos események leállítására, sem ön, sem kormánya más tagja nem emelte fel szavát a gyalázatos események ellen” – áll egyebek mellett a terjedelmes levélben. Kasza kerek perec kimondja, hogy az esetek gyakorisága, szisztematikussága és szervezettsége arra enged következtetni, hogy nem spontán reakcióról van szó, hanem megszervezett politikai akcióról, amelynek célja nyomást gyakorolni a kisebbségekre. Kasza közli, hogy az atrocitásokkal kapcsolatban határozati javaslat készül az Európa Tanácsban, s hogy tájékoztatják az Európai Parlament képviselőit is. A kisebbségek helyzete a XXI. századi Európában nem belpolitikai kérdés. Kasza végezetül elvárja, hogy Kostunica elhatárolódjon a vandál cselekedetektől, s az ország törvényeit betartva tegyen lépéseket leállításukra. Közben a VMSZ Elnöksége levélben értesítette a vajdasági magyarok által is támogatott Borisz Tadics szerbiai elnököt, hogy a magyarellenes atrocitások megakadályozása érdekében úgy határozott, internacionalizálja a kérdést.



Lantos a vajdasági magyarok védelmében. Tom Lantos amerikai képviselő levélben sürgette Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnököt, hogy kormánya tegyen határozott és érdemi intézkedéseket a vajdasági magyarok biztonságának és épségének szavatolása érdekében. Az amerikai törvényhozás nemzetközi kapcsolatok bizottságának rangidős demokrata párti tagját megfogalmazása szerint mélyen felkavarta a Vajdaságban egyre fokozódó magyar- és romaellenes, valamint antiszemita erőszakhullám. A képviselő mindezek alapján kéri, hogy a szerb kormány haladéktalanul fékezze meg azokat a vajdasági szerbeket, akik bűnbakként kezelik a magyarokat és más nemzeti kisebbségekhez tartozókat. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.