Kevés a hely a hallgatóknak

Hírösszefoglaló
2004. 07. 21. 20:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A betegérdekek és a szakmai érvek semmibevételét jelzi az a döntés, hogy országosan mintegy 60 fővel csökkentette az oktatási tárca az orvos- és gyógyszerészképzés felsőoktatási keretszámait – közölte Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke tájékoztatóján.
„Sokkolt bennünket a hír, hogy minden egyetemen csökkentették a felvehetők létszámát, itt megint egy olyan tendenciáról van szó, ami betegellenes és arról tanúskodik, hogy minden szakmai érvünket semmibe veszik” – fogalmazott a MOK elnöke. Elmondta: a négy hazai orvos- és gyógyszerészképző egyetem még tavaly ősszel kezdeményezte a képzési keretszámok 10 százalékos növelését, mivel az ellátórendszer problémáit részben a szakemberhiány okozza.
Az oktatási tárca akkor ígéretet tett a létszámnövelésre, ezzel szemben az előzetes keretszám országosan mintegy 60 fővel kevesebb idén, mint tavaly. Hozzátette: az egyetemek és a kamarák mindeddig nem kaptak magyarázatot a létszámcsökkentésre.
Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerész Kamara (MGYK) elnöke közölte azt is, hogy a gyógyszerészképzés normatíváját idén 57 százalékkal csökkentették, miközben a felsőoktatási kvóta átlagosan 2 százalékkal csökkent. „Egy 750 éves, tradicionális szakma utánképzését akarják lehetetlenné tenni” – fűzte hozzá. A gyógyszerészkamara elnöke úgy tudja, hogy az oktatási miniszter vizsgálatot kezdett a normatíva csökkentése ügyében, ugyanakkor sajnálatosnak nevezte, hogy az egészségügyi miniszter nem tekinti feladatának a gyógyszerészképzés támogatásának rendezését.
Gyenes Géza, az orvosi kamara titkára elmondta: idén jóval többen jelentkeztek az orvosi egyetemekre, mint az elmúlt években. Véleménye szerint a növekvő érdeklődés annak köszönhető, hogy az Európai Unió országaiban is szakemberhiány van, így az itthon szerzett diplomával ezekben az államokban jobb feltételeket találhatnak munkát az orvosok és a gyógyszerészek. Az elmúlt négy hétben 138 szakorvos jelezte külföldi munkavállalási szándékát az orvosi kamaránál, „ha ez a tendencia marad, akkor az év végére mintegy 500 orvos megy külföldre” – közölte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.