Immár tizenötödik alkalommal tartották meg tegnap a kárpátaljai magyarság legnagyobb tömegrendezvényét, a Turul-ünnepséget a Rákóczi-szabadságharc első győztes csatájának helyszínén, Tiszaújlakon, de az ünnepséget ezúttal beárnyékolta a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola leendő épületének tulajdonjoga körül kialakult konfliktushelyzet. A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) által szervezett rendezvény ünnepi szónoka, Demeter Ervin, a Fidesz országgyűlési képviselője volt, aki beszédében nyomatékosította: a bíróság döntése az épület tulajdonjogának megvonásáról, amely a főiskola vezetőinek meghallgatása, jelenléte nélkül született, lehetetlenné teszi az intézmény működését. „Az épület tervezett elvételét felháborítónak, a kárpátaljai magyarság megmaradása ellen indított otromba támadásnak tekintjük, mert a főiskola a kárpátaljai magyarság szülőföldön való megmaradásának nélkülözhetetlen intézménye. Mindent meg fogunk tenni az anyaországban, hogy a magyar főiskolát megmentsük és további működését biztosítsuk” – idézte az MTI a politikust. Kovács Miklós KMKSZ-elnök kiállásra szólította a kárpátaljai magyarokat a huszti magyar iskola és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola védelmében. A szónok arra kérte hallgatóságát, hogy minél nagyobb számban vegyenek részt azon a tüntetésen, amelyet szeptember elején tartanak Beregszászon a magyar főiskola megmentéséért.
A magyar köztársasági elnök a Külügyminisztérium közvetítését kérte a kárpátaljai beregszászi
magyar főiskola ügyében. Mádl Ferenc azért fordult a tárcához, mert Leonyid Kucsma ukrán elnök eddig nem adott választ megkeresésére. Korábban a Fidesz alelnöke, Pokorni Zoltán is arra kérte a kormányt, hogy lépjen fel a főiskola megmentéséért.
A minap a beregszászi főiskola elleni támadások ügyében közleményt adott ki a Határon Túli Magyarok Hivatala (HTMH). „A HTMH őszintén reméli, hogy az ügy a jól fejlődő magyar–ukrán kapcsolatok szellemében – amelyet kifejezett Mádl Ferenc magyar köztársasági elnök és Anatolij Kinah akkori ukrán miniszterelnök személyes jelenléte az átadási ceremónián – az érvényes ukrán törvényeknek maradéktalanul megfelelő eljárás keretében megoldható. Ezúton is megerősítjük, hogy a magyar kormány elkötelezetten támogatja a határon túli magyar felsőoktatási intézmények törvényes működését és fejlesztését. A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Tanárképző Főiskolának ajándékozott ingatlan ügyének alakulását a jövőben is figyelemmel kísérjük, és ha szükséges, a megfelelő lépéseket megtesszük” – fogalmaz a dokumentum.
Veszélyben a jövő. A beregszászi főiskola a kárpátaljai értelmiségi utánpótlásának legfőbb intézménye, ezért aki a főiskolát támadja, az a kárpátaljai magyarság jövőjét veszélyezteti – nyilatkozta a Kárpátalja című hetilapnak adott interjújában Németh Zsolt. Az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke úgy véli, a közeljövőben nagyon jó példa lehetne a magyar nemzetpolitikában történő változásra, hangsúlyeltolódásra, ha sikerülne megállapodni abban, hogy a Rákóczi főiskola a magyar kormány politikai és anyagi támogatását élvezze. (MN)